| kid47 a întrebat:

Salut!
Tocmai ce mi-am cumparat un Huawei p40 lite, dar nu-mi merge nici Facebook, nici messenger...
Le-am descarcat cu app gallery dar degeaba ca intru si mi le inchide.
Voi cum ati procedat? Deja ma scoate din sarite.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai Petal Search, ca motor de cautare. Scrie acolo in chenar „aplicatii" si poti descarca tot ce vrei.
Am un Huawei P smart 2021 luat acum 3 saptamani.

| NLS a răspuns:

Eu am renuntat momentan la ideea de Huawei,
dar in caz ca ma razgandesc in urmatoarele luni, am de gand sa incerc asta:

https://www.youtube.com/watch?v=4vki3DasrYc

Si daca nu merge, ma rezum la apk cu apk, cele care merg.

Am deja un Xiaomi Redmi 9T pe care am aplicatiile de baza, P40 Pro il vreau mai mult pentru foto/video, banking si aplicatii "grele".

Mai prezentase si Dan Cadar o varianta ce trebuia sa functioneze, tot cu instalarea serviciilor Google,
aveai nevoie de un laptop, dar momentan nu mai gasesc clipul. Oricum, prezentarea aceea consta din cateva cadre, nu era pas cu pas si detaliata precum aceasta.

| Monst a răspuns:

Făți un cont in aplicația magazin play și descărcale de acolo și îți va merge

| Wr3nch a răspuns (pentru Monst):

Nenea nu poti instala Google Play pe Huawei-urile noilaughing De ce raspunzi fara sa citesti intrebarea.

| Monst a răspuns (pentru Wr3nch):

Am Huawei 2019 și este preinstalat Google Play.Am citit și nu știu aplicația App Gallery nu am folosit-o niciodată

| NLS a răspuns (pentru Monst):

P30 Pro a fost penultimul telefon care a mai avut servicii Google.

Iar ultimul a fost Nova 5T, care a reprezentat o exceptie, fiind lansat in China dinainte ca Huawei sa fie banata in America si Europa.
Asa ca i-au lasat sa il lanseze si in Europa, beneficiind de Google.
Alte telefoane lansate intre P30 Pro si Nova 5T au venit fara Google, la fel toate de dupa Nova.

| Monst a răspuns (pentru NLS):

Nașpa atunci îmi pare rău ca nu pot sa te ajut caută tutoriale pe YouTube

| kid47 explică (pentru NLS):

L-am descarcat de pe internet pana la urma si vad ca merge. Oricum e naspa, pacat ca sunt telefoane bune astea de la Huawei.