| DirviziuQ a întrebat:

Acum o saptamana, cand am ajuns acasa, am vazut ca telefonul meu, Android, era stins desi nu facusem nimic cu el. Cum nu pornea am crezut ca este descarcata bateria, desi cu o zi inainte il incarcasem. In timp ce l-am pus a pornit, dar spre surprinderea mea, tot in timp ce era la incarcat s-a stuns si nu a mai pornit din nou. Am fost nevoita sa scot bateria si sa o pun din nou. Problema asta a fost toata ziua. Nu stiu cum, dar nu am mai patit asa pana in dimineata aceasta cand din nou l-am gasit inchis si nu pornea. Am scos bateria si am pus-o inapoi, dar tot nu a pornit. Cu greu am reusit sa-l pornesc, si nici nu am ajuns sa resetez bine ora si data ca iar s-a blocat si a trebuit sa procedez la fel. Acum patesc acelasi lucru si cu greu il repornesc.Il voi duce la un service sa vad ce spun dar sunt curioasa despre parerea voastra care poate ma va ajuta.Care are credeti ca ar putea fi problema?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In primul rand incearca sa il pornesti cu o alta baterie sa vezi cum se manifesta, daca se manifesta la fel cel mai probabil e o problema de soft, daca telefonul functioneaza normal cel mai probabil bateria are un scurt si trebuie inlocuita.

| DirviziuQ explică (pentru OldSoul):

Problema este de unde fac rost de o baterie asemanatoare ce cea a telefonului meu? Nu cunosc pe nimeni care sa aiba acest telefon...

| OldSoul a răspuns:

Nu e nevoie de o baterie identica, se poate potrivi de la un alt telefon chiar daca e putin mai mica, important e sa faca contact si sa corespunda acei pini (acele contacte aurii)