| Selaru_Rarees_1996 a întrebat:

am cumparat de curand un Samsung galaxy s5. Bateria tine vreo 4 ore daca ma joc pe el... Adica foarte putin. Cum se formateaza... Si de cate ori dau funda! Va rog informativa inainte :*

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Formatarea insemna descarcarea completa a bateriei, la primele 3 cicluri de incarcare descarcare.
La bateriile noi si la circuitele noi de incarcare nu mai e nevoie de formatare si daca o faci nu strica, dar nici nu are mare efect.
Mai important e sa nu se lase bateria descarcata daca telefonul nu e folosit o perioada mai lunga de timp. Daca bateria e descarcata si nu e pusa la incarcat in timp util si ajunge sa se descarce sub un anumit prag - ajunge sa nu mai poata fi incarcata si sa fie necesara inlocuirea cu una noua.

Daca tine 4 ore cand te joci pe el, inseamna ca e OK.
In timpul jocurilor procesorul merge la maxim si consuma mult curent - 4 ore e chiar exact cat poate sa tina bateria.
Poti vedea si aici intr-un test http://www.notebookcheck.net/......068.0.html
ca "The S5 even beats out the iPhone 5s. Under load, the smartphone lasted 4 hours and 13 minutes before shutting down. "

Procesorul singur consuma 3W cand e utilizat 100%: http://www.notebookcheck.net/......062.0.html
Numai procesorul consuma aproape 1A la incarcare maxima, iar bateria are 2.8Ah - deci daca ar merge 100% tot timpul, bateria ar trebui sa tina maxim 2, 8 ore, fara sa mai iau in calcul ecranul si restul componentelor, deci daca tine in joc 4 ore e corect :)