| Stefan000000 a întrebat:

Am și eu o problema.
Am cumpărat de curând niste căști (HyperX Cloud 2). Pentru cei care nu știu, căștile propriu zise au un fir de 1m cu o singura mufa jack(de laptop/telefon) și vin cu un adaptor pentru PC.
Acestea au și microfon detașabil, ceea ce este un plus insa problema este că telefonul meu( Huawei P Smart)nu le citeste fara microfonul pus și nu, nu este nici de la mufa, nici de la intrarea telefonului. Am incercat pe telefoanele unor prieteni: La un S5 mergeau fără microfonul pus, însă la un Huawei P20 lite este aceeași problemă (teoretic Huawei e de vina)
Vreau să știu dacă pot face ceva ca sa le pot folosi fara microfon. Am căutat mult și bine o soluție însă fără folos.
Precizez și faptul că la PC merg și fara microfon, însă eu vreau să meargă la telefon fara microfon.
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Probabil microfonul are o mufă cu care se conectează la căști. Încearcă să îți faci rost doar de mufa aceea, și să stai doar cu mufa -fără căști.

| Heavenonearth a răspuns:

Poți utiliza un adaptor jack, găsesți la magazine de electronice.Parcă e de 1 leu, de 2, 5 lei, alta de 5 lei, depinde de marcă și material. Dacă nici așa, atunci alte căsți special pentru modelul tău de telefon.