| anonim_4396 a întrebat:

Am un card de 2 gb in telefon si cand il bag in cititor de carduri sa trag muzica de pe calculator imi da eroare sad de cesad? Cand conectez cititorul cu tot cu card in el se aprinde un beculet verde la cit. si cand dau sa pun muzica pe card se stinge in nu mai apare cardul pe calculator, iar dupa vreo 5 sec. iar se aprinde si apare din nou pe calc. Ce sa fac va roog spuneti l-am formatat de 6 ori pana acum. !

Răspuns Câştigător
| MitroAlex94 a răspuns:

In cazul in care dispozitivul este instalat si functinalne posibil sa fie sectionat cablul de date al acestuia care se baga in USB si de aia se stinge si se aprinde. Daca l-ai formatat tot cu ajutorul lui inseamna ca este instalat, totusi vezi daca toate cablurile sunt conectate bine si daca ai introdus bine cardul.Am patit si eu aceeasi problema:se sectioneaza firul in interior si de aceea nu mai face bine contact si in acest caz am miscat firul pana ce i-am gasit o pozitie in care sa functioneze.

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Iti apar in My Computer cateva "Removable Disk"? Daca da, inseamna ca readerul este instalat, dar nu introduci bine cardul. Daca nu, va trebui sa cauti driverul:
1. click dreapta My Computer si selectezi Manage
2. mergi pe Device Manager
3. cauti reader-ul in lista (ar trebui sa fie la unknown si sa fie semnalizat cu un semn de exclamare galben)
4. dai click dreapta pe el si alegi Properties, apoi mergi pe tab-ul Details
5. din acel drop-down list alegi a doua varianta (Hardware IDs)
6. o sa vezi acolo date despre reader (VEN si DEV urmate de cate un numar din 4 cifre - poate contine si litere)
7. dai Google VEN si numarul sau DEV si numarul (VEN este vendorul sau producatorul, DEV este device sau modelul)

| bogboy101 a răspuns:

Da