| Master151 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy a8 2018! Intrebarea mea este pot sa merg cu el la piscina? Adica sa inot cu el? Sa fac poze sub apa? etc. Stiu ca este rezistent la IP68 (apa si praf ) dar la cateva picaturi sau pot sa il bag cu tot in apa? Multumesc!

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

IP68 e un model standardizat de evaluare a rezistentei dispozitivilui la praf si apa. Prima cifra dupa IP indica rezistenta la praf/nisip etc. iar a doua la apa. Scala pentru praf e de la 0 la 6 deci S8-ul nu va lasa nici particulele microscopice de praf sa intre iar cea la apa e de la 0-9. Daca te referi strict la apa, scorul IP68 inseamna ca il poti scufunda la adancimi de max 1.5 metri pentru maxim 30 min.

Acum no, am vazut clipuri pe YT in care au aruncat dispozitivul in rauri si le-au lasat cate o ora deci no posibil sa reziste mai mult, 1.5m pentru 30 min sunt masurile la care ei iti garanteaza ca totul va fi ok.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Este rezistent la apa, dar nu mai mult de 30 de minute si nu la o adancime mai mare de 1 metru.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Asa este, cum au spus persoanele de mai sus. Insa nu este recomandat sa intri in apa cu niciun telefon. Cat de waterproof ar fi el. Recomand o husa subacvatica. Nu costa mai mult de 20 de lei si protejaza bine telefonul.

| SebastianXeno a răspuns:

Nu ți-aș recomanda?