| paulmicutz a întrebat:

Am un Samsung galaxy s2 si am pe el versiunea de android 2.3.6 si m-am gandit sa dau un upgrade la el. Dar am 2 probleme. Daca intru in setari dupa despre telefon si am acolo acutualizare soft, e bun daca dau acolo ca imi este sa nu pierd garantia.

5 răspunsuri:
| radu75 a răspuns:

Stai cuminte cu update urile astea. au patit-o multi. si au stricat telefoanele au avut probleme cu softul din cauza unui update si cei de la service au zis ca e vina celui care face asta. el este optimizat cu o anumita versiune de android, nu ai de unde sa stii daca el suporta update, poate softul nu duce sa faca asa ceva. update se face doar anuntat de producatorul telefonului, de regula pe pagina oficiala de net unde pune si info si suport online pentru a face update la urmatoarea versiune. asa ca, gandeste-te bine! ia uite ce a patit tip asta si acum cere ajutor pe tpu.ro http://www. tpu.ro/telefonie/salut-TPU-am-o-problema-am-un-telefon-LG-optimus-l3-e400-si-am-tot-incercat-sa-instalez-android-4-0-4-si-acum-nu-mi-se/

| KostyCool a răspuns:

Daca ai facut upgradeul la 4.0.4, nu pierzi garantia, dar daca dupa vrei din nou la 2.3.6 resoftezi, iti ia maxim 5 min sa resoftezi. Dupa ce l-ai resoftat ai ajuns la 2.3.6 happy

| adsx a răspuns:

Pai nu tio pierzi pentru ca nu ai facut nimic ilegal.E doar un upgrade si vezi sa fie bateria plina cand faci asta ca daca se descarca in procesul de update trebuie dus la service dupa aceea

| AndreiSerban1993 a răspuns:

Upgrade-urile se pot face de pe telefon daca ai conexiune cu internetul sa downloadeze alta versiune mai buna a softului respectiv

| Darius2610 a răspuns:

Nu piezi garantia pentru ca este un simplu update de software, care poate fi eliminat mai tarziu, printr-un downgrade.Cat timp nu umbli in interiorul telefonului nu este nicio problema