| AnonimusBDPP a întrebat:

am un Vodafon 555, da stiu nu e mare scula de telefon,dar ma tine bine de ceva timp,dar azi de dimineata a luat-o razna, imi apar castile conectate,cu toate ca ele nici nu au fost bagate,si acum indiferent ce ii fac nu mai se deconecteaza... am mai auzit ca ar fi de la soft,dar daca cuiva i s-a mai intamplat, as vrea sa stiu ce a facut ca sa scape de problema...

Mulutmesc anticipat

Răspuns Câştigător
| ghostlabbrador77 a răspuns:

Eu sunt mai mult cu dispozitivele Sony, insa cred ca este valabil la toate telefoanele. In setari ar trebui sa fie o optiune de resetare date din fabrica, ai putea sa o gasesti intr-o sectiune numita,,copie de rezerva si configurare " sau la sectiunea,,stocare " ai grija, daca folosesti aceasta optiune este bine sa-ti copiezi datele din telefon(numere de telefon care nu sunt salvate pe cartela sim,poze, melodii, etc.) pe un calculator, card de memorie, etc., pentru ca optiunea va sterge tot si va reseta telefonul la setarile din fabrica (tot ce ai personalizat la el de cand l-ai cumparat pana acum si tot ce ai pus pe el va fi sters ) daca nu ai o astfel de optiune, ai putea sa mergi la un service gsm unde contra unei sume de bani care va fi in jur de 50 ron iti vor reinstala softul (cu aceleasi consecinte de stergere si resetare) timpul in care este gata poate fi intre 15 minute si o saptamana, depinde cate telefoane au de reparat. Totodata ai putea sa-l duci la o reprezenta Orange, Vodafone, etc.(de unde l-ai cumparat ) le poti cere sa-l trimita la reparat ceea ce pot face la ei sau pot sa il trimita la Bucuresti, iarasi timpul poate varia de la azi-maine la 2 chiar 3 saptamani daca il trimit la Bucuresti(si aceasta varianta este contracost). Daca este inca in garantie poti sa-l returnezi de unde l-ai cumparat si sa le spui ca ai probleme cu softul si ce alte probleme mai ai (aceasta varianta ar trebui sa fie gratis, insa daca ei constata ca problema este din cauza a ceva ce i-ai facut tu telefonului risti sa iti ceara sa platesti reparatiile sau transportul, sau ambele). Sper ca am fost de ajutor.