| Alin_Barbu_1998 a întrebat:

Am un ZTE Racer II si as dori sa ma conectez la internet pe telefon cu ajutorul calculatorului big grin. Este posibil? Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, este posibil DACĂ ai NET în casă ( deci, dacă ai conexiune la internet, de la un furnizor x )!

Telefonul tău are wi-fi, deci va TREBUI să foloseşti un modem wireless/wi-fi conectat la reţeaua de internet.

Cu telefonul vei căuta şi seta reţeaua wi-fi ( în acest caz pe cea din casă ); de asemenea poţi folosi reţele din vecini ( dacă le recepţionezi bine ) sau de la un local cu wi-fi free.

Vezi specificaţiile telefonului la linkul :
http://www.gsmarena.com/zte_racer_ii-4290.php

| Alin_Barbu_1998 explică (pentru bursuc001):

Multumesc de raspunsuri.da cu wireless merge m-am conectat de atatea ori.dar ma referam la pachetul de date MB..cum a zis si singuraticul mai sus..nu exista driverele asa ca..asta e alt telefon.

| bursuc001 a răspuns (pentru Alin_Barbu_1998):

Cu plăcere!

Pentru a te conecta la net folosind conexiunea de date ( 3G/GPRS, 2G/EDGE ) NU ai nevoie de Pc şi nici de drivere.

Spune-mi pe ce reţea eşti şi dacă ai cartelă PrePay sau abonament şi îţi spun cum să faci activarea netului ( pe telefon ) şi setările aferente ( pe telefon ).

Dar, atenţie : la netul prin conexiunea de date se PLĂTEŞTE traficul de internet ( trebuie să ai opţiune cu MB incluşi sau să ai credit pentru plata/mb ).

| Alin_Barbu_1998 explică (pentru bursuc001):

Sunt In Vodafone si am cartela Prepay

| bursuc001 a răspuns (pentru Alin_Barbu_1998):

Dacă îţi faci cont pe vodafone.ro, atunci POŢI face setările de internet AUTOMAT, la linkul :
https://www. vodafone.ro/personal/myvodafone/configurare-telefon/setari-automate/index.htm
( intri pe link după ce te autentifici pe site )

Dacă nu reuşeşti, poţi face setările MANUAL, aşa cum sunt EXPLICATE la linkul :
https://www. vodafone.ro/personal/asistenta/telefoane-si-echipamente/setari-generale/acces-internet/Vodafone-internet-pe-mobil/index.htm

Toate cele bune.

| Alin_Barbu_1998 explică (pentru bursuc001):

Am incercat sa le fac manual dar nu merge..si automat nu stiu cum.ori nu se incarca pagina ori e vreo chichita de facut.

| bursuc001 a răspuns (pentru Alin_Barbu_1998):

Ţi-ai făcut ÎNTÂI cont la linkul https://www.vodafone.ro/myvodafone/index.htm?

| synguratycul95 a răspuns:

Salut. Am si eu un telefon identic cu al tau. Da te poti conecta doar daca ai driverele de la el. Si cum nu exista laughing nu ai nicio sansa. Imi pare rau.