| Zuzumilk26 a întrebat:

Telefonul meu încărca cu 5V si 2A, daca cumpăr un incarcator cu power delivery sau cu qualcomm quick charge 3.0 se va strica bateria?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merge. Se va incarca mai repede. Doar daca ar depasi voltajul s-ar strica. La amperaj el isi ia cat suporta si gata.

| Zuzumilk26 explică (pentru Salontanul):

Pe incarcator scrie 5V, 9V, 12V. Si eu mi-am luat din china un cablu cu 6V si 3A. Va afecta cu ceva Bateria?

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Bai omule ai dat funda gresit, omul ala habar nu are de domeniu. Pe principiul asta trebuia sa fie valoarea standard 5V si XA adica incarcatorul sa dea 20A, si sa poata fi conectat la orice telefon sau laptop.

De ce crezi ca iti da incarcator in pachet? Pentru ca respecta conditiile de proiectare al telefonului, cu o marja mica de eroare de 0.5-1A sa zicem. Daca incarci cu 5V 20A te asigur ca iti ia foc.

Am dat cel mai folositor raspuns, foloseste maxim 5V 3A, simplu.

| Zuzumilk26 explică (pentru Frank51):

Ok

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Nu! Cablul poate fi folosit si la 6 volti. Important este ca incarcatorul sa dea doar 5!

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Incarcatorul meu original are 5 V si 2A. Folosesc unul de 5V si 3A si nu se intampla nimic doar ca se incarca mai repede!

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Pentru documentare mai citeste si parerile altora: http://bit.ly/2Qg0qCH
http://bit.ly/34OAjYE
Cat despre fizica, eu am invatat cand se facea carte. Si, da! Orice laptop care se alimenteaza la 5 volti poate folosi un incarcator de 5 volti si 20A. S-au n-ai inteles intrebarea, sau nu stii fizica. Si, da! De aia se numeste Quick Charge 3.0 pentru ca este varianta 3.0 dar si la 5 volti da 3A iar la tensiuni mai mari scade amperajul.

| Frank51 a răspuns (pentru Salontanul):

Se intampla cateva chestii. In primul rand se incalzeste bateria mai mult, datorita trecerii unui curent mai mare, apoi scade durata de viata atat a bateriei cat si a circuitului de alimentare.

Cu cat crestem amperajul cu atat este mai rau, de ce crezi ca incarcatoarele au STRICT un singur curent de incarcare? Pentru ca telefoanele au o marja mica de eroare de +-0.5-1A(producatorii s-au gandit la oameni ca voi), iar daca se depaseste cu mult valoarea asta bubuie.

La majoritatea telefoanelor scrie clar "Use the included charger only!" cu un motiv bun.

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Tineri din astia care au impresia ca le stiu pe toate am intalnit multi la viata mea. Acum o dai la intors ca se incalzeste bateria nu ca nu s-ar putea incarca. Daca vei cauta pe Reddit vei gasi o discutie cu cercetatori care spun ca o baterie incarcata la curenti mai mari se strica dar ca ei au facut asta si cu incarcatoarele din comert care dau amperaj mai mic si apoi ca au facut incarcarea direct. Telefoanele au in ele circuit care protejeaza acumulatorul de curenti de incarcare prea mari. Apoi se spune ca marja de incarcare este de pana la 1A. Deci de la 2 A cat da incarcatorul lui pana la cei 3A ai acelui Quiq Charger nu este nici o problema.

| Frank51 a răspuns (pentru Salontanul):

Daca esti putin atent, am scris inaintea ta ca este ok sa incarce la 3A.

Nu am impresia ca stiu tot, sunt chiar mediocru si am invatat foarte mult atat de aici cat si din alte locuri, si ma bucur ca pot sa fac asta.

| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Ma bucur ca am ajuns la un numitor comun!

| Zuzumilk26 explică (pentru Salontanul):

Ce telefon ai?

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Samsung Galaxy A50.

19 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Da, daca voltajul depaseste 5V.

| Zuzumilk26 explică (pentru Frank51):

Nu depaseste voltatujul doar amperajul 3A sau 5A

| Frank51 a răspuns (pentru Zuzumilk26):

Daca esti dispus sa iti scada durata de viata a bateriei si a telefonului poti folosii incarcator cu 3A, dar deja de la 4A nu recomand(acolo deja vorbim de supraincalzire = foc).

| Bizon95 a răspuns (pentru Frank51):

Citeste intrebarea, si tu si Zuzu faceti confuzie, MARE
intrebarea e daca Quick Charge 3.0 strica telefonul

3.0 E O VERSIUNE A Quick Charge, NU 3 AMPERI

"https://www.google.com/search?q=quick+charge+3.0

iar raspunsul e, NU, ca Quick Charge ala sa se activeze atunci trebuie sa existe si in telefon un circuit care il activeaza

| Frank51 a răspuns (pentru Bizon95):

Nu am pomenit nicaieri nimic de versiunea de quickcharge, am zis 3 amperi pentru ca asa mi-a zis userul. Faci tu confuzie din nimic.

| Bizon95 a răspuns (pentru Frank51):

Citat DIN INTREBARE:
"daca cumpăr un incarcator cu power delivery sau cu qualcomm quick charge 3.0"
SI, TEHNOLOGIA EXISTA:
https://www.google.com/search?q=quick+charge+3.0

NU eu sunt cel confuz, iar userul face si el confuzie... zzzorry :P

| Zuzumilk26 explică:

Acesta este incarcatorul pe care vreau sa il cumpar https://www.mobiledirect.ro/......2w203.html