| Iunix a întrebat:

Cand trebuie sa incarc bateria la telefon ca aceasta sa aiva o durata de viata cat mai Mare?(la 15% sau cum?)

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste pe aici: http://www.yoda.ro/......rcare.html

| Jipa95 a răspuns:

Pentru bateriile Li-Ion recomandat ar fi sa se incarce imediat ce a ajuns la jumatate 50% pentru o viata cat mai mare si o autonomie crescuta a bateriei. Nu prea este ok atunci cand incarcam bateriile la 5-10-15-20%.

| horia2012 a răspuns:

O poti incarca cum vrei, important e ca o data/2 ori pe luna s-o lasi pana la 4-15% si sa o incarci complet. Eu asa procedez si dupa un an jumate tine la fel de mult ca atunci cand era noua.

| S3bastiaNN a răspuns:

E bine sa o incarci cand e 15-30%. Nu face greseala sa pui telefonul la incarcat cand este peste 60-70% bateria. E bine totusi macar o data pe luna sa formatezi bateria (o consumi pana se inchide telefonul si o incarci 100%)

| alex291 a răspuns:

Daca vrei ca bateria sa aiba mai multa "viata" ar fi recomandat sa-l incarci cand are cel putin 25% (un sfert din total). happy