| DonGiani a întrebat:

Cum se procedează pentru a porta numărul actual al cartelei într-o altă rețea de telefonie? Ma costa ceva? Trebuie sa schimb cartela? Sunt la prepaid și rămân tot la prepaid. Aștept răspuns complet, ofer fundă. Mulțumesc happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Hai sa-ti spun ce stiu eu, incercand sa raspund la intrebari. happy
Cred ca procedura nu s-a modificat de atunci.
Ai o cerere de portabilitate pe care o completezi si o dai operatorului la care vrei sa te portezi (vezi linkul dat; au si ei la reprezentantele lor, daca nu ai posibilitatea sa o listezi in alta parte)
Nu te costa nimic prima portabilitate. Daca transferi din nou numarul (fie ca revii la operator sau il alegi pe al treilea), abia atunci te costa - nu stiu tariful exact.
Numarul prepaid se pastreaza si ramane tot prepaid (daca te obliga sa treci pe abonament, e un abuz). Vei primi o cartela cu alt numar, care va tine locul numarului tau actual, pana se finalizeaza procedura de transfer (toate apelurile catre numarul tau vor fi redirectionate catre acel numar nou primit temporar).
Nu trebuie sa iei legatura cu operatorul actual. Depui cererea la cel la care vrei sa transferi numarul si el se va ocupa de toata procedura de portabilitate.
Amanunte, dar si alte informatii, ai gasit probabil pe linkul dat.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In cazul numerelor de telefonie mobilă, orice utilizator are posibilitatea păstrării numărului atunci când se transferă de la un operator la altul, indiferent de modalitatea de plată (postpaid sau prepaid). Creditul rămas neutilizat NU va fi transferat. Adresează-te unui dealer din rețeaua în care te portezi,

| dannyel86 a răspuns:

Toate informatiile le gasesti pe adresa de mai jos:
http://www.portabilitate.ro/ro-home

| DonGiani explică (pentru dannyel86):

Nu conține ce am întrebat eu dar mersi pentru deranj.