| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU,dacă un iphone a fost achiziționat la abonament din Anglia, anul trecut (e vorba de un 12 pro max),probabil omul nu a mai plătit abonamentul sau nu știu, e posibil sa l blocheze operatorul pe rețea? Menționez ca vreau să-mi dau s20 ultra la schimb pe el,omul a zis ca nu merge cartela de Anglia, în rest în România poate fi folosit perfect fără r sim.Ce sfat îmi dați?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iPhon-ul nu este platit sau este declarat ca furat, atunci operatorul il poate bloca complet (ca din iCloud), iar folosirea va fi (aproape) imposibila.
Sa faci schimb DOAR daca iti demonstreaza ca poate intra in iCloud de pe telefon si se cere configurarea telefonului (registrare in iCloud), respectiv ca functioneaza cu o cartela telefonica dintr-o retea din Romania.

| xGamerZ212 explică (pentru Bula):

El are contul, e al lui
Sau te refereai la altceva

| xGamerZ212 explică (pentru Bula):

Plus ca el folosește cartela de Orange România (telefonul e în blacklist)

| Bula a răspuns (pentru xGamerZ212):

Del foloseste contul lui de iCloud, atunci sa-l ELIBEREZE, altfel nu vei putea face nici un update pe el!
Daca telefonul e in blacklist, atunci e si mai suspect ca nu-l vei putea folosi.

| xGamerZ212 explică (pentru Bula):

Exista posibilitatea sa fie cum zice el?
Ca nu poate folosi cartela de Anglia, dar de România da?
Sau sa fi folosit el vreun bypass, dacă a folosit un bypass am sa i cer sa dea reset pe loc, din ce știu eu bypass nu rezista la reset și actualizări.

| Bula a răspuns (pentru xGamerZ212):

Am mai spus: cheia iPhonului este iCloud LIBER.
Daca nu, atunci e bun doar de piese de schimb (cateva sute lei).