| deepy a întrebat:

Salutare!
Am cumparat recent un telefon nou din Anglia pentru a fi folosit in Romania si mi s-a spus sa fac un apel in Anglia, altfel o sa se blocheze daca il folosesc pentru prima oara in Romania.
Mentionez ca telefonul nu e codificat pe nici o rețea de Anglia, e "unlocked"; "sim free".
Întrebarea mea este cat timp trebuie sa vorbesc cu el in Anglia si cum trebuie sa fie apelul: primit sau dat? Sau trebuie sa vorbesc si cu cineva din Romania?
Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca telefonul este cumparat legal si este "unlocked" nu ai nevoei sa-l activezi in Anglia, ca-l poti folosii unde vrei tu pe globul asta.

| deepy explică (pentru Violleta2022):

E absolut legal
l-am cumparat din magazin serios ("carphone warehouse" )dar am ramas surprins cand am vazut ca ei mi-au spus ca trebuie sa vorbesc cu el aici in Anglia si apoi in Romania ca le spusesem ca eu vreau sa-l fac cadou cuiva.Deci ei erau constienti ca cutia va fi deschisa in Romania si folosit pentru prima oara acolo.Ca asa stiam si eu ca am voie sa-l folosesc oriunde cel putin in Europa.