| Zuzumilk26 a întrebat:

De ce telefoanele cu Android primesc update-uri doar 2 ani si telefoanele cu IOS primesc pana la 5 ani update?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

In principiu raspunsul este "ca asa vrea Google" dar asta e varianta simpla. Realitatea e putin mai complicata.

In primul rand, esti norocos daca primesti update-uri pe Android... unii producatori nu ofera nici un update.

Google ofera pe Pixel-uri 3 ani de upgrade la versiuni superioare de Android si 3 ani de actualizari de securitate lunare pentru o versiune de Android (anii se suprapun, sunt aceiasi 3 si nu 6 = 3 + 3).

Telefoanele din programul Android One ofera 2 ani de upgrade la versiuni superioare de Android si 3 ani de actualizari de securitate lunare pentru o versiune de Android (din nou, anii se suprapun).

In rest, dupa cum ii taie capul.

O problema e ca uneori chiar daca producatorul telefonului ar vrea sa-ti dea upgrade la Android 10, depinde si el de producatorul chipset-ului ca sa-i dea drivere de Android 10 si ala nu poate sau nu vrea sa-i dea. E la fel ca la Windows: nu poti sa-ti faci upgrade ca nu ai driver de placa video sau de sunet sau imprimanta sau cine stie ce HW exotic care de la XP in sus nu a mai primit driver. Dar daca la calculatoare mai schimbi o piesa (daca nu e laptop) si poate il faci sa fie compatibil, la telefoane nu ai aceasta optiune.

Asta asa, explicat pe scurt. Uneori mai intra si compania de telefonie in joc, mai modifica si ei firmware-ul si OTA update-ul vine de la ei si astia chiar nu au puterea nici a lui Google si nici a producatorului telefonului sa faca mentenanta software a la long.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Gresit. E vorba de update-uri de securitate la iOS, plus ca de multe ori Apple da update-uri la telefoanele vechi care le fac sa mearga mai nasol ca inainte fix ca sa te imbie sa iti faci upgrade.

| gabicoo a răspuns:

Ca să cumperi unul nou!

Răspuns utilizator avertizat
| Peter920 a răspuns:

Salut, din multe motive, primul fiind faptul ca au propriul sistem de operare spre exemplu si google pixel primeste update mai multa vreme ca celelalte telefoane deoarece e facut tot de google, al doilea fapt este ca diversitatea de telefoane cu Android e foarte mare si fiecare producator de telefoane isi costumizeaza Android-ul in felul lui si tot ei decid cat timp sa acorde actualizari, la Apple fiind simplu, iphone e singurul telefon cu ios, ios nu suporta nici-o costumizare nimic plus e produs de ei nu depind de nimeni la acest capitol si da Apple mai baga actualizari la telefoanele vechi ca sa mearga mai prost si sa-ti cumperi altul, la Android insa fiind diversitatea mare respectiv si termenul de actualizari e mai mic, si inca una uite cat platesti pentru un Android si cat platesti pentru un iphone asta tot spune ceva.