| iwantananswer a întrebat:

Salut TPU,de curand mi s-a furat telefonul mobil, aveam un cont Samsung pe el si l-am localizat, dar cel care mi l-a furat l-a stis si de atunci imi apare ca telefonul este stins, stie cineva daca poate sa scoata contul de pe el cel care l-a furat sa-i dea resetare si sa nu mai pot sa il localizez?
Sau poate sa imi spuna cineva alta metota sa il gasesc si imi pare rau ca nu era orice telefon era un s9 plus si de aia imi este necaz.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Poate sa il stearga, si inca destul de simplu!
iar cand localizezi telefonul apare o notificare mare si lata pe telefon, sa fie Samsung sigur ca hotul o vede si e avertizat sa inchida telefonul (si pun pariu ca, daca ii intrebi or sa zica ca de fapt "vor sa il sperie" )

singurul lucru pe care poti sa il faci e sa ai o recunoastere a IMEI-ului, in contractul de cumparare sau macar factura, si apoi sa te duci la politie, moment in care ei ar putea gasi telefonul oricand il porneste, chiar daca l-a sters de tot, IMEI-ul ala nu are cum sa il schimbe

insa pana acum in tara asta nu am auzit niciodata ca cineva sa fie prins in felul asta, am auzit numai de telefon oprit si care a fost pornit cu o solutie nedeclarata (adica habar nu am cum) si care ar fi posibila numai cu mandat si cu politie, si apoi sa prinda pe cineva care a omorat un copil si i-a furat telefonul

| iwantananswer explică (pentru ziftode):

Cu imei-ul poate sa il localizeze si fara ca telefonul sa aiba conexiune la internet?

| ziftode a răspuns (pentru iwantananswer):

Da, IMEI-ul e numarul de serie unic oricarui client gsm (telefoane, tablete cu cartela, stick-uri de internet, routere 3/4G) si care face parte din tehnologia connectarii la retelele GSM (e trimis pe retea din prima, altfel nu se poate connecta la reteaua GSM, adica mult inainte de a ajunge sa se connecteze si la internet), cu alte cuvinte chiar daca nu are 3g/4g/gprs/edge, (taie de tot datele mobile) si are retea 2g nu 3/4G, IMEI-ul tot e trimis pe retea

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Uneori tind sa dau explicatii lungi si plictisitoare, dupa care imi vine argumentul simplu si clar:

IMEI a facut parte din tehnologia GSM de la inceput, adica de acum 25 de ani (sau de cand a aparut GSM) deci cu mult inainte de orice solutie de internet mobil! happy

| iwantananswer explică (pentru ziftode):

Multumesc mult ziftode, pana la urma o sa apelez la politie sa vedem daca ei pot sa il localizeze!

7 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Pai nu sta tot acolo unde era? unde era localizat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este posibil, daca stie sa caute pe Google, sa-l reseteze si sa nu mai fie localizat. Ca sa nu se mai repete, iti recomand sa pui o husa jerpelita cand iesi cu el in public, astfel nu se va mai fura.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Multi merg cu telefonul ca la expozitie. Sa vada toata lumea ce scule au ei. Victimă sigură pentru hoti.