| AnDReI13090 a întrebat:

Salut TPU, ieri am depistat ca senzorul de amprente de la telefon nu mai funcționează și da o eroare precum "senzorul de amprenta nu funcționează, încercați mai târziu" am dat chiar și vreo 2-3 restarturi dar eroarea tot persista, ce e de făcut? (Am un Samsung A52)

1 răspuns:
| SfaturiDiverse a răspuns:

1. Cu programul Smart switch de la Samsung iti salvezi datele din telefon intr-un calculator. 2. Dai un hard reset la telefon. Acesta se face cu combinatia de taste... gasesti pe Youtube tutorial cu hard reset.
3. Mare atentie la actualul cont de google care este in telefon. Dupa resetare iti va cere sa introduci acel cont si trebuie sai stii parola contului. Daca nu stii contul si parola nu vei putea debloca telefonul.
4. Restabilesti cu Smart switch datele din calculator in telefon.
5. Verifici senzorul de amprente si daca nu merge atunci e defect.
Observatie: Operatiunea de hard reset nu afecteaza garantia telefonului.