| Iulian743 a întrebat:

Salut, TPU!
Incerc sa imi comand un telefon de pe olx, i-am cerut vanzatoarei livrare cu verificare, dar imi cere nu stiu ce bani sa ii trimit prin cont bancar.
https://ibb.co/j7mhfn
Cum ar trebui sa fac asta daca sunt minor?
Credeti ca e o teapa sau ceva?

Răspuns Câştigător
| relativsausigur a răspuns:

Nu trimite bani in nici un cont bancar inainte sa iti primesti produsul.
Ii spui ca vrei livrare cu verificare, daca nu e teapa atunci nu are de ce sa refuze.
E simplu, iti trimite telefonul, cand ajunge il verifici, daca e ok platesti livrarea.

6 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Nu mai comanda de pe olx, ocazii.ro, sau alte prosti că îți vine acasă vreo cărămidă la greutatea unui tel
Am văzut că este vorba de 810 lei sau de cât ai ca buget tu ști.
Vrei un tel cu bani acestia îți cumperi unul din magazin foarte performant cu garanție cu totul în regulă.
Numai sta pe gânduri și dă o fugă prin magazine când ai timp sfatul meu.
Ce faci tu mergi la cacialma ( call your bluff)

| JackR a răspuns:

Bai oameni buni, de ce nu cititi mesajul din screeshot? Vanzatorul spune clar "depui in cont banii pentru transport tur-retur, pentru ca transportul cade in sarcina ta. Daca iti convine marfa, achiti curierului pretul telefonului MINUS pretul transportului retur, pe care l-ai achitat deja".
Omul are de platit in avans 56 de lei pentru transport, atat si nimic mai mult. Daca nu-i place telefonul, ghinion. a pierdut 56 de lei, din care vanzatorul nu castiga nimic, pentru ca a platit acesti bani atunci cand a trimis coletul. Daca ii place telefonul, plateste diferenta si gata. Unde este teapa in chestia asta?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca vrei sa verifici răspunsul iar plata sa o faci ramburs. Dacă nu are nimic de ascuns accepta.

| emilitalia a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci pe Okazii.ro. Acolo la produs in partea dreapta sub numele vanzatorului ai calificative pozitive pentru el. Cu cat mai multe din cate produse a avut la vanzare cu atat este mai serios si nu este teapa. Plus ca ii poti verifica si calificativele negative sa vezi din ce cauza a facut rost de ele. Bafta.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Teapa clar. Stai Calm

| TPUşiUPT1 a răspuns:

E teapa, ceri livrare cu verificare, banii ii dai curierului dupa ce verifici telefonul, asa am facut eu.
Nu ezita sa folosesti aplicatia Phone test hardware info.