| TOMMYCASH a întrebat:

Ip-ul unui telefon, se va schimba vreodata?

8 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

De fiecare data cand intrii pe wifi primesti alt IP
de fiecare data cand se deconnecteaza/reconnecteaza datele mobile primesti alt IP
de fiecare data cand treci de pe wifi pe datele mobile
etc.
asta e despre IP-ul din telefon care NU este routabil/public

apoi vine IP-ul care nu e in telefon si prin care iesi, adica IP-ul routabil/public cu care telefonul comunica pe internet, de asemenea fiecare wifi are altul, daca reconnectezi wifi primeste alt IP routabil/public (poate numai daca ai abonament business cu IP fix sa nu se schimbe, dar, foarte putini au asa ceva), iar cu datele mobile la fel (unii mai mult, altii mai putin, schimba IP-ul prin care iesi)
etc.

| Bizon95 a răspuns:

PS ce NU se schimba la un telefon, niciodata, orice ar fi, si e unic pe telefonul respectiv este IMEI-ul
si MAC-ul placii wifi si a bluetooth-ului (de asemenea sunt unice, per componenta)

| flixbuster a răspuns:

Chiar foarte des.

| TOMMYCASH explică (pentru flixbuster):

Serios? Sau o spui asa in gluma.

| flixbuster a răspuns (pentru TOMMYCASH):

Foarte serios. Deja ti-a explicat @Bizon95 cu mai multe detalii.

| Bogdan70001 a răspuns:

Ba telefonul nu are decat IP-ul local, cu care nu se poate face absolut nimic.Ce trebuie sa protejezi tu este IP-ul public.

| TOMMYCASH explică (pentru Bogdan70001):

Cu un VPN?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru TOMMYCASH):

Cel mai bine, da