| Lyndsey a întrebat:

V-ati schimba vreodata religia? De ce? Precizati care este aceea.

16 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, daca as avea beneficii mai mari.

| costis a răspuns:

Nu. Am avut perioade cand am citit mult despre Yoga si alte miscari. Insa n-am fost yoghin, nici alta religie decat ortodox n-am avut.

| OnuOnulică a răspuns:

Creştin-Ortodox m-am născut creştin-ortodox mor.
Deci nu.

| milan9 a răspuns:

Care este criteriul compatibilitatii unei confesiuni crestine? Oare nu identificarea acesteia sau non-identificarea acesteia cu Biserica Noului Testament?

Dintre toate cultele crestine, una singurã (o singurã Bisericã) poartã pecetea promisiunilor divine. happy

Altfel nu s-ar fi strãduit si nu s-ar fi obosit apostolii si Mântuitorul Hristos sa afirme cã BISERICA SA este Una Singurã! thinking
Cultele inventate ale oamenilor sunt zeci de mii, cele care pot oferi promisiuni desarte sad (dupa inspiratia duhurilor rele care doresc dezbinarea Bisericii- singurul loc in care Hristos a lasat lucrarea harului in scopul mantuirii...)

| fllu07 a răspuns:

Eu as cauta adevarul. in Biblie. NUMAI IN BIBLIE. apoi asi pune faptele si invataturile fiecarei religii care o cunosc in balanta cu biblia. cea care corespunde, si la doctrina si la comportament, as accepta-o numai decat.
adevarul exista, indiferent ce ar zice unii si altii. si este interesant ca pentru adevar nu exista termenul plural. ori ii adevar ori minciuna. nu exista adevaruri. ci unul singur.

| Lyndsey explică (pentru fllu07):

Ce religie ai?

| fllu07 a răspuns (pentru Lyndsey):

Nu cred ca conteaza religia, ci faptul de a crede si ai sluji lui Dumnezeu as cum vrea el. iar el vrea sa avem o credinta puternica, bazata pe dovezi, nu ghidata de zicala "crede si nu cerceta"?
dar, de ce intrebi? ce ti-a starnit interesul in raspunsul meu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, am fost in linia ortodoxa, iar in urma studierii bibliei, am devenit Martora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am inteles mai bine Biblia dupa ce am citit Baghavad Gita.
Sunt sigur ca pe Dumnezeu nu-l intereseaza religia noastra.
Conteaza doar rezultatele.
Copacul se cunoaste dupa fructe.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu m-as mai intoarce niciodata la crestinism. Sau la orice alta religie.

| Vektor a răspuns:

Da. am fost crestin - ortodox, dar luand la rost toate invataturile date de preot si citind biblia si alte carti despre alte religii mi-am dat seama ca nu sunt decat povesti scrise pentru oameni. oameni care nu au curajul sa gandeasca logic.

| Lyndsey explică (pentru Vektor):

Ce esti acum?

| Vektor a răspuns (pentru Lyndsey):

Agnostic

| angus35 a răspuns:

Nu cred in religie asa ca nu am ce sa schimb.

| Cristizz21 a răspuns:

Nu, niciodata, asa m-am nascut, asa mor si asa consider ca ar trebui sa fie.

| fllu07 a răspuns (pentru Cristizz21):

Si Maria, si Ap. Pavel si-au schimbat religia. Stiai?
asta inseamna ca nu este ceva gresit. deoarece ei sunt aprobati de Dumnezeu. nu? si in plus, religia care o ai, nu ai ales-o tu. nici nu ai fost capabil sa o faci, cand te-au botezat parintii.