| Marius18w a întrebat:

mi-am luat de curând un iphone 7 de pe un anunț pe Facebook, capacitatea maxima a bateriei este de 100% si întreb daca celălalt posesor avea de exemplu 80% din sănătatea ei si dupa resetarea telefonului revine înapoi la 100%?

Răspuns Câştigător
| MobitelServiceGSM a răspuns:

Dupa restore sau update software, nu se reseteaza procentul de capacitate a bateriei. Se poate totusi reseta bateria separat intr-un service cu un device special, sau fostul proprietar a inlocuit bateria.
Testeaza telefonul cateva zile/ saptamani si daca ajungi la concluzia ca trebuie inlocuita bateria, contacteaza un service care se ocupa si cu iPhone. Ai mai jos niste linkuri:

https://www.mobitel.ro
https://www.service-iphone.info

| Marius18w explică (pentru MobitelServiceGSM):

Telefonul are urme de utilizare asta ma surprinde si pe mine ca capacitatea maxima a bateriei e 100% până acum vad ca ca bateria ține decent si ca telefonul se inchide de la 1 %

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu te lua dupa SW care îți indică asta. Sunt minciuni. Dacă voiai baterie nouă trebuia să te gândesti de la început.

În momentul de față nu ai de unde să știi "sănătatea" adevărată a bateriei.