| pornotash a întrebat:

Mi-am pierdut de curand telefonul Nokia x6 de 16GB si faza e ca l-am pierdut ieri imediat mi-am dat seama ieri si am gasit un politist in zona care l-am pierdut, iar politistul mi-a zis sec ca daca vine cineva la el cu telefonul mi-l returneaza daca nu asta e si sa am grija m-ai multa data viitoare! Ce politie de c..Si am tot sunat de la prietenii si rude pe el suna da nu raspunde nimeni si altceva de mentionat ca in seara in care l-am pierdut imi pierdusem si cheile de la casa si eram la un fel de masinutze dinacelea de la parcurile de distractii iar omul de la masinutze mi-a gasit cica doar cheile dar in buzunarul cu cheile era si telefonul si l-am intrebat daca nu a gasit si un telefon si mi-a zis ca nu! Si sunt sigur ca el il are dar cum v-am spus am fost si la politistul din zona de atunci si mi-a zis ca daca vine cineva la el cu telefonul mi-l da inapoi daca nu asta e...si de ieri v-am spus am tot sunat telefonul nu e inchis sunaa si nu raspunde nimeni! Precizez ca sunt in Spania si nu stiu cum sa fac sa mi-l recuperez va rog ajutati-ma cu ideeii! Dau funda pentru raspunsul cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| catablondu a răspuns:

Nu stiu exact daca Vodafone sau politia poate face acest lucru, dar stiu sigur ca telefonul, atata timp cat este deschis, poate fi localizat dupa semnal. Ideea cu bancnota cazuta in fata tipului de la masinute, ar putea fi intr-adevar un reper. Faza e ca timpul trece si, daca nu te grabesti, s-ar putea sa nu mai fie deschis telul.

8 răspunsuri:
| catablondu a răspuns:

Salut. Chiar daca ai dat de un politist dobi, ai putea incerca sa faci o plangere scrisa la politie. Din cate stiu, telefoanele pot fi detectate si dupa semnal. Totul e sa se caute cu adevarat. Incearca sa nu suni exagerat ca s-ar putea sa superi (posesorul) si sa-l inchida. Sper ca nu ai abonament in el. Mult succes.

| pornotash explică (pentru catablondu):

Ok dar am auzit ceva ca daca ma duc la firma de unde am cartela din el ......adica Vodafone poate sa vada unde e pentru ca, cartela e in el pentru ca suna si mai are si GPS...

| catablondu a răspuns (pentru pornotash):

Nu stiu exact daca Vodafone sau politia poate face acest lucru, dar stiu sigur ca telefonul, atata timp cat este deschis, poate fi localizat dupa semnal. Ideea cu bancnota cazuta in fata tipului de la masinute, ar putea fi intr-adevar un reper. Faza e ca timpul trece si, daca nu te grabesti, s-ar putea sa nu mai fie deschis telul.

| UnCorpSanatos a răspuns:

Nu vreau funda, nu iti dau raspuns pe placul tau, politistul nu e de vina ca tu ti-ai pierdut telefonul nu avea ce sa faca, ce ai fi vrut sa sune la sectie sa cheme intariri sa iti caute tie telefonul'? Si daca stii ca e la ala de la masinute nu ai cum sa ti-l recuperezi sa te bucuri ca ti-o dat cheile nu sa te apuci sa il hartuiesti sau sa mergi cu cineva la el ca normal ca nu recunoaste ca o luat un bun care nu ii apartine (=furt) si numa iti faci de lucru, i-ati telefoane mai ieftine daca le pierzi sau ai mai mare grija de cele scumpe pe viitor

| pornotash explică (pentru UnCorpSanatos):

Nu dar cel putin stiu ca daca pierd ceva si imi dau seama in cateva minute sa fac ceva sa il caut sau sa anunt politia si eu cred ca ar putea fiii gasit pentru ca are GPS si net.....sau semnalul de la cartela GSM pentru ca suna telefonul numai ca nu raspunde aceea persoana si nu am venit la nimeni cu amenintzarii

| MaRCojr a răspuns:

Du-te unde in locul unde crezi ca ai pierdut telefonul si suna... poate ii auzi soneria si il recuperezi
Succes!

| pornotash explică (pentru MaRCojr):

Am fost am sunat si in locul ala de pe alt telefon si nu se auzea soneria

| PuTinNeI a răspuns:

Poti pacali vazatorul care crezi ca ti l-a luat lasand o bacnota pe jos in fata lui da sa para ca ti-a cazut vezi daca o ia iar apoi spune-i ca ai pierdut o bacnota daca ti-o da inseamna ca nu-i la el daca nu ti-o da... Poate ca la el e telefonul-l tau!

| pornotash explică (pentru PuTinNeI):

Chestia e ca parcul de distractii era o fiesta aici care dureaza cateva zile dupa aia cei cu masinutze si toate standurile de acolo se muta in alt oras si tot asa. da mersi oricum pentru imaginatie