| Neluuu a întrebat:

Mosul mi-a adus o cartela de memorie pentru telefon (Kingstone 16GB) Nu pot sa trec poze sau videoclipuri pe cartela, nu stiu cum sa fac..nu gasesc nici o optinune de acest fel precizez ca am un telefon SAMSUNG GALAXY S ADVANCE.
As dori niste informatii mai amanuntite.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă vrei :
1. să muţi ceva din memoria internă pe cardul extern
2. să copiezi din Pc pe card...

1. În primul caz, poţi folosi Managerul de fişiere/aplicaţii ( din soft ) - vezi pag. 124 din Manualul telefonului, de la linkul :
http://downloadcenter.samsung.com/......Screen.pdf

Sau, poţi folosi o aplicaţie pe care s-o descarci/instalezi!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( sau un Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

2. În al 2-lea caz, preferabil să ai Samsung Kies instalat pe laptop/Pc - îl poţi downloada de la linkul :
http://www.samsung.com/ro/support/usefulsoftware/KIES/JSP

Conectezi cablul de date USB la telefon apoi la Pc, Windows-ul ar TREBUI să instaleze automat driverele, apoi intri în "Computerul meu" şi acolo ar trebui să apară telefonul sub formă de dispozitiv extern detaşabil.

Dacă îl găseşti în "My Computer" şi/sau dacă îl detectează Kies atunci este ok.

Aşa cum ziceam, trebuie ca, ÎNAINTE de asta, să descarci şi să instalezi pe Pc programul SAMSUNG Kies de pe site-ul OFICIAL, de la linkul anterior.

Ai şi un tutorial cum să foloseşti Kies, la linkul anterior.

Sărbători fericite!

1 răspuns:
| MskDesign a răspuns:

Nu stiu cum este SAMSUNG GALAXY S ADVANCE si ce optiuni are. Ceea ce stiu ca se poate.Ai nevoie de cablu de date de la tel si un card reader.
Daca ai video si poze facute pe telefon si vrei sa le pui pe sd card, cu cablu de date le pui pe computer si cu card reader-ul le pui pe sd card(cartela de memorie), bineinteles ca sd card-ul sa fie introdus in card reader care e conectat prin usb la pc. Sper ca ti-am fost de folos. Daca ai nevoie iti voi face un mic videotutorial pe youtube si voi pune aici linkul.