| Domino2018 a întrebat:

Salut TPU,
Recomandati-mi va rog un telefon bun pentru zonele cu semnal aproape inezistent.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Telefoanele fix cu sim sunt concepute doar pentru apeluri vocale si mesaje.
Folosesc doar tehnologia 2g, neavand acces la internet sau alte aplicatii multimedia (3g sau 4g).
Poti pune sim-ul tau pe el, dar il folosesti doar pentru apeluri si mesaje, nimic mai mult.
Singurul avantaj e ca, fiind pozitionat pe directia turnului cu semnal, il receptioneaza mult mai bine decat un telefon mobil, care pierde usor semnalul daca il misti in timpul convorbirii.
Poate functiona cu sim de la Telekom numai daca gasesti un aparat decodat, pentru orice retea, sau un telefon codat in reteaua Telekom. In anunturile de pe internet se specifica starea dispozitivului si reteaua in care poate fi folosit.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Recepția e cam la fel la toate modelele de telefon. Dacă e să n-ai semnal, atunci ți-e perpendicular dacă e telefon de 3 mii lei sau 3 sute lei

| dannyel86 a răspuns:

Sunt telefoanele fixe care functioneaza cu cartela prepay, daca vrei ceva stabil ca semnal, si nu neaparat un telefon mobil.
https://www.olx.ro/......4gnPG.html

| Domino2018 explică (pentru dannyel86):

Da este interesant! Dar eu nu ma pricep, credeti ca functioneaza cu o cartela SIM de la Telekom (3g sau 4g)

| dannyel86 a răspuns (pentru Domino2018):

Telefoanele fix cu sim sunt concepute doar pentru apeluri vocale si mesaje.
Folosesc doar tehnologia 2g, neavand acces la internet sau alte aplicatii multimedia (3g sau 4g).
Poti pune sim-ul tau pe el, dar il folosesti doar pentru apeluri si mesaje, nimic mai mult.
Singurul avantaj e ca, fiind pozitionat pe directia turnului cu semnal, il receptioneaza mult mai bine decat un telefon mobil, care pierde usor semnalul daca il misti in timpul convorbirii.
Poate functiona cu sim de la Telekom numai daca gasesti un aparat decodat, pentru orice retea, sau un telefon codat in reteaua Telekom. In anunturile de pe internet se specifica starea dispozitivului si reteaua in care poate fi folosit.

| Florin_Oct_2000 a răspuns:

Daca vrei un telefon care are semnal bun, camera buna, destula memorie si destul de performant recomand Asus Zenfone 3. Un mic dezavantaj este bateria. Dupa 2 ani tine 6 ore daca stai non stop pe el. Uite un link : https://www.vexio.ro/......sim-negru/