| Zuzumilk26 a întrebat:

Se mai merită Apple iphone SE?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Fără fundă!
Trăiescin2020 a răspuns bine și merită fundă. Nu merită investiția într-un iPhone. Este scump, este slab la baterie, fără card de memorie în condițiile în care face poze și videoclipuri care depășesc mai mulți megabiți. Scump și la piese. Și mai mult de atât, odată ce ai făcut cont pe iCloud îl poți lua cu tine în mormânt pentru că nu mai poți scoate acel cont și să vinzi aparatul.
În locul tău m-aș orienta către acesta care depășește camera unui iPhone, și este cu mult mai ieftin:
https://m.gsmarena.com/xiaomi_mi_9-9507.php

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Nu mai induce lumea în eroare.
DACA dispozitivul e furat și are Activation Lock activat, acesta nu poate fi scos prin nici o metoda, în afara de datale contului de icloud.
Logic ca dacă vânzătorul (hoțul ) nu le cunoaște, nu îl poate debloca și tot ce ii rămâne e sa caute fraieri pe care sa ii ducă de nas, promițându-le ca merge, sunt pe net destule metode.
Toate acele metode nu funcționează, sunt făcute și urcate tot de șarlatani.
Eu chiar aștept cu nerăbdare o funcție asemănătoare pe Android, căci exista diferite protecții, dar nu sunt la fel de eficiente, și astfel hoția e în floare.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Acel Xiaomi are boala identica cu iPhone-urile:

"SPECS:
Memory
Card slot No"

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Da, dar are memorie mare și la preț bun.

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Asta nu e "memorie mare", mai ales daca vrei sa filmezi HD, timp mai indelungat.
Asta-i unul din motivele pentru care VA FI mai ieftin (se pare ca inca nu s-a lansat pe piata).

10 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Se este foarte slab ( pentru cand a aparut a fost bun ). Cel mai bine optezi pentru un 6S ( asa am eu si sunt multumit ) totusi nu se compara la libertate ca un Android

Răspuns utilizator avertizat
| debarasator63 a răspuns:

Nu merita, cauta altceva sau o editie mai noua.

| Cannibal a răspuns:

Nu merită adică SE e undeva la 1400 mai bine pui 100/200 de lei și îți iei iPhone6.

| Zuzumilk26 explică:

Trebuia să iti dau tie funda.ms pentru raspuns!

| m3m3sje a răspuns:

Ok...
Vad ca sunt destul de multe raspunsuri preluate "din popor" asa ca lasa-ma sa te lamuresc
Sunt utilizator de iPhone de cand a aparut 5C adica vreo 5 ani si de atunci am avut pe mana 6s 7 plus, 8 plus, Xs MAX, dar nu numai, timp de 1 an am folosit s8 si in prezent folosesc iPhone SE.
Si din toate telefoanele, ca o comparatie, iti pot spune ca un iPhone SE in 2019 este un telefon mediu pentru bugetul alocat (nou 1400 si SH 500)
Are un display mic de 4 inch, iar daca nu stai mult pe yt sa te uiti la videoclipuri, doar sa faci activitati precum ascultat muzica, mesaje, retele sociale, jocuri care nu necesita o vizualizare a detaliilor prea mare de genul candy crush sau clash royale... desi precizez ca suporta si PUBG care este unul din jocurile ce necesita resurse, e ok.
Este un telefon finut, mic, iar unele persoane nu au nevoie de ceva mai mare pentru ca nu fac prea multe activitati pe el.
Insa daca totusi stai pe el, vrei sa faci niste poze mai bune si cu dimensiunea un pic mai mare, iti recomand 6s, nu e un upgrade urias iar ca si pret sunt asemanatoare cu vreo 200-400 lei mai scump, dar eu zic ca merita.
Dar daca iti place SE ca dimensiuni sa stii ca bateria lui tine lejer 1 zi, nu am avut nici o problema ca pe alte telefoane cu Android, sa se blocheze telefonul sa nu stiu ce sa mai fac cu el. Sa sun un prieten sau alte situatii care la Android apar destul de des.
Daca il cumperi o sa primesti actualizari de soft, care sunt foarte utile (ai de soft sa il faca mai rapid/sa consume mai putina baterie, mai schimba un emoji, mai adauga o functie noua utila), nu ca la Android, un update la 1 an-2 care nu face mare lucru si acela trebuie sa stii tu sa il instalezi. Pe s8 nu am primit nici un update intr-un an, a fost o monotonie a softului, iar ca utilizare imi placea mai mult display-ul dar asta e o alta categorie, in schimb bateria tinea mai putin)
Eu sincer as cumpara orice iphone numai pentru ca ruleaza iOS. Este impecabil din acest punct de vedere.
Pozele sunt clare, ca la orice iPhone, 12 mp si 1, 2 pe fata, dar claritatea e super pentru bugetul lui.
Iti recomand sa iei iPhone SE decat orice alt Android la 1000-1400 lei. Pentru ca Apple chiar face o treaba buna cu "jucariile" lor.