| vladys a întrebat:

Vreau sa imi iau un telefon mai exact Nokia lumia 520 si vreau sa stiu dac aeste codta pe vreo retea! cum pot face asta? Sarbatori Fericite! dau funda!

Răspuns Câştigător
| McO a răspuns:

În general nu e codat pe nicio rețea, însă fiecare rețea de telefonie deține și telefoane codate în rețeaua respectivă. De exemplu, la Vodafone vei găsi telefoane codate în rețeaua Vodafone, la Orange vei găsi telefoane codate în rețeaua Orange și așa mai departe. Totuși, la fiecare dintre acestea, vei găsi și telefoane libere de rețea, adică necodate.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE din ce magazin îl vei cumpăra ( sau de pe ce site )!

Dacă-l cumperi de la o reprezentanţă Orange/Vodafone, în general, telefoanele lor sunt codate.

Dacă plăteşti preţul integral, ar TREBUI să ţi-l decodeze GRATUIT ( la cerere ) în Service-ul propriu!

Dacă-l cumperi online, de pe diverse site-uri, în general, telefoanele sunt "libere de reţea" ( adică NU sunt codate )!

Dacă ai dubii, atunci întrebi ÎNAINTE de a cumpăra...

În magazinele Cosmote NU sunt codate telefoanele comercializate de aceştia, dar sunt mai scumpe ( în general ).

Sărbători fericite!

| vladys explică (pentru bursuc001):

Salut! telefonul il cumpar la mana a doua si are garantie si factura de la cosmote! si inca o intrebare! pe Nokia lumia 520 se poate juca subway surfers? multumesc

| bursuc001 a răspuns (pentru vladys):

Cu plăcere!

În acest caz, atunci când îl verifici ( ÎNAINTE de a-l cumpăra ), trebuie să-ţi duci cu tine 3 cartele ( de probă ) : Orange, Vodafone şi Cosmote!

Subway Surfers ar trebui să ruleze pe acest telefon - vezi detalii la linkul :
http://blogs.windows.com/......phone.aspx

http://www.windowsphone.com/......06d15e3e0c

Toate cele bune.

| vladys explică (pentru bursuc001):

Iti multumesc pentru atentia si ajutorul acordat! ma intereseaza doar sa mearga pe Orange! si pentru el imi trebuie micro sim nu?

| bursuc001 a răspuns (pentru vladys):

Cu plăcere!

DA, ai nevoie de Micro-SIM; vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_520-5322.php

Dacă ai o cartelă SIM normală, poţi merge cu ea la un Orange Shop şi ceri s-o schimbe cu un Micro-SIM ( cu acelaşi număr )!
Te poate costa în jur de 20-30 lei...

O seară frumoasă.

| lpavel a răspuns:

Invata sa scrii! Nu se intelege nimic din întrebarea ta!

| McO a răspuns:

Asta e valabil pentru toate telefoanele, nu numai pentru Nokia Lumia 520.