| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG a întrebat:

Trebuie sa plec in Cehia si nu stiu cum sa procedez cu cartelatelefonica adica ce-mi recomandatii sa fac eu am abonament la Orange merita sa activez roaming-ul sau nu stiu am nevoie de un sfat va rog frumos...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, depinde de urmatoarele raspusnuri:
Cati ani ai si cat de important este telefonul pentru tine si pentru ce anume il folosesti?
Cate luni/ani vei sta in Cehia?

| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG explică (pentru Violleta2022):

Pai vreau prima luna sa imi iau o cartela ceva cu net minute nu imi trebuie neapara ca daca am net pot vorbi la telefon pe wap sau viber sau mesenger

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionuț_1998_XVpG):

Corect. Cel mai bine este sa nu-ti afectezi abonamentul, sa nu primesti convorbiri si sa platetsi taxa internationala.
Ia-ti o cartela reincarcabila cu numar local, cu mai multa data decat minute, ca sa poti sa folosesti netul.
Si in caz de urgenta, dai un telefon scurt, rugandu-i pe cei din Romania sa te sune pe mobil.

| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG explică (pentru Violleta2022):

Si cat imi ia sa activez roaming-ul?

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru_Ionuț_1998_XVpG):

Nu mai asculta personalul DonnaAlba, ca nu stie ce raspunde si dezinformeaza.
Conform noilor legi europene de anul trecut poti folosi in roaming toate optiunile pe care le ai disponibile in tara fara sa mai platesti nimic in plus. Asta e valabil daca nu depasesti o perioada de 4 luni continuu in afara Romaniei.

Daca stai mai mult de 4 luni iti cauti cartela de Cehia

| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG explică (pentru suntserios):

E clar m-am lamurit 2 variante total diferite nu mai stiu ce sa mai cred.

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru_Ionuț_1998_XVpG):

Dupa cum spunea, nu asculta ce iti spune userul de mai sus, menirea ei e sa dea raspunsuri aiurea pe TPU.

Daca nici pe mine nu ma crezi, uita te direct pe site la Orange

https://www.orange.ro/......aming-6728

iti explica aceleasi lucruri pe care ti le am zis si eu

| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG explică (pentru suntserios):

Acolo imi scrie ca imi ia nu stiu cat pe minut sau pe mesaj sau pe MB

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru_Ionuț_1998_XVpG):

Nu mai stiu in cat timp se activeaza..., cu ani in urma foloseam servicul asta, dar de cativa ani prefer sa-mi iau o cartela prepaid si sa o folosesc local.

Nota: Acum am vazut ca s-au schimbat legile, userul suntsanatos chiar da informatie mult mai noua decta mine, desii o da intr-o varianta care-mi repugna, spunand multe despre personalitatea lui...

| suntserios a răspuns (pentru Alexandru_Ionuț_1998_XVpG):

Dupa cum ti am scris si mai sus.
Exista ceea ce companiile de telefonie numesc politica rezonabila de folosire a roamingului. Daca il folosesti continuu mai mult de 4 luni sau daca iti epuizezi optiunile atunci se vor aplica tarifele trecute acolo.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

ESte destul de scump sa activezi roomingul, si sa platetsi pentru convorbirile respective, care iti sunt trimise international. Dar daca mergi in interes de servici, atunci este bine sa o faci, ca sa te gaseasca toata lumea pe acel numar de telefon.

Daca mergi in vacanta, ia-ti o cartela locala, cu mai mult internet, ca sa poti discuta cu familia si prietenii pe skype, what'sapp, FB sau email.