| andreea2346 a întrebat:

Salut. Vreau sa imi iau un telefon nou, insa nu stiu ce sa imi cumpar.
As vrea tot Samsung insa nu stiu care ar fi mai bun.
Ideal ar fi sa aiba baterie buna si spatiu de stocare mare.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul unui telefon este in functie de dispozitivele (GPS, Bluetooth, wi-fi) si aplicatiile care functioneaza pe el. Daca le opresti pe cele nefolosite, atunci bateria se decarca mai incet.
Spatiul pentru stocare se foloseste pe cartela de memorie. O cartela de 32-64Gb este suficient de mare pentru uz normal, iar continutul trebuie descarcat periodic, eliminat ce nu mai trebuie neaparat pe telefon.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

2021 is calling. De unde pana unde ai scos discursul asta de doi lei cu "cartela de memorie" cand majoritatea modelelor de pe piata au de la 128 GB in sus si pentru multi utilizatori e mai mult decat vor folosi vreodata?

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se vede ca telefoanele au devenit mai destepti decat utilizatorii lor.
Card-ul de memorie este pentru a SALVA inregistrarile, in caz cand prostu scapa telefonul din mana...
Ia un Ampermetru si masoara exact ce- si cand consuma la un telefon mobil! tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Card de memorie, extraordinar. Cind ai nspe alternative pentru a salva in cloud tot ce tine de telefonul ala si mai ales cand unele modele de succes vin fara slot microSD (Xiaomi Mi 10T Pro-ul, de exemplu). Legat de consum, macar acolo ai nimerit-o. tongue

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu NU folosesc cloud pentru stocare, nici GPS sa ma orientez...
Telefoanele sunt pentru convorbiri, nu pentru fite pe internet. Mai am si alte lucruri de facut decat citirea permanenta a mesajelor. tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Mdah, si daca esti intr-un oras nou suni la informatii sa intrebi cum ajungi nu-stiu-unde? big grin GPS-ul poate fi foarte util la mult mai mult decat doar orientare (livrarea de continut personalizat in aplicatii de shopping, de exemplu).
Daca esti purist si vrei convorbiri, iti iei un de-ala cu butoane, nu? Daca tot ai unul cu conectivitate la net, de ce sa nu folosesti facilitatile oferite? Tu daca pierzi telefonul/ia foc/e furat/whatever, cum recuperezi contacte si alte alea? Scoti carnetelul si incepi sa le bagi din nou in agenda? Nici eu nu ma omor dupa internet pe telefon, nu ma incinta deloc sa ma chiorasc la FB sau Instagram pe el, daaar...
1. Crypto/banking/plati, foarte util.
2. Oferte/discounturi/carduri de fidelitate
3. Mai ascult cate o muzica daca sunt pe afara si am de mers si nu e nimeni cu mine ca sa stam la povesti
4. Uneori, sondaje. Daca tot merg cu tramvaiul sau autobuzul si in loc sa frec maciuca 10-15 minute, pot sa imi scot banii de bilet, de ce nu? happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ia un Samsung A50 sa zicem, foarte bun la toate aceste aspecte, daca vrei unul de medium-budget.

| anonimg a răspuns:

Uite aici ultimele modele de Samsung aparute, specificatiile lor si pretul aproximativ:
https://www.gsmarena.com/samsung-phones-9.php
Dupa ce ai pus ochii pe unul, dai un search pe google si il vei gasi in magazinele din tara.
Alege un telefon aparut in vara aceasta, ca sa nu fie prea vechi. Trebuie sa te gandesti ca il vei tine aproximativ 2 ani; dupa aceea se invecheste softul din el si ii scade bateria de-l incarci de 2-3 ori pe zi.

| SkateFunk a răspuns:

Trebuia sa specifici un buget pe care iti permiti sa dai pe un smartphone si sa specifici ce OS preferi, fie cu android sau ios astfel primeai niste exemple de telf, asa pot sa iti zic sa iei gen un iphone 12 dar probabil nu iti permiti, asa ca majoritatea probabil iti vorraspunde cu telefoane low spec sau mid rage.
Dar din moment ce ai precizat Samsung ma gandesc ca probabil vrei ceva cu Android.
Maro am avut multe samsugi-uri dar na nu e cine stie ce, (exceptand s7 care mi s-a parut flagship la vremea aceea, si chiar si in ziua de azi)
Momentan am Huawei mi se par foarte bun, cu mult peste xiaomi ca performanta si camera, si uneori chiar si pret, comparativ cu Samsung sunt cam la fel sincer, totusi
Ca si Branduri pe care ti le recomand sunt:
1.Huawei, 128 gb, baterie 4000 mAh, camere 48+mp si ai grija doar sa aiba serviciile google, caci cele 2021 majoritatea au eliminat acea terta cu magazin play marog.
2.Samsung
3.Xiaomi
4.OnePlus
5.Zenphone+ by Asus
6.Allview
7.Lenovo
8.Pocco by xiaomi
9. Honor by Huawei
10.Alcatel
11.LG
12.Sony Xperia

| Ion9687 a răspuns:

Ce buget ai avea?

| andreea2346 explică (pentru Ion9687):

Pai cam maxim pana in 2000-2500

| Legion7X a răspuns (pentru andreea2346):

Samsung A72 6Gb 64Mp sau XIAOMI Redmi Note 10 Pro 108mp cameră 6Gb ram. Am vazut că are micro SD.

https://youtu.be/8xc9F1KgviI Xiaomi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru andreea2346):

Pina in 2000-2500 ai optiuni care se p*sa cu bolta pe Samsung, in principal de la Xiaomi. Uite, apropos de povestile cu chinezariile facute pe vapor si calitatea lor indoielnica - https://www.youtube.com/watch?v=Z9imzgvyQZM
https://www.youtube.com/watch?v=8zkiXhoaUtE

| Ion9687 a răspuns (pentru andreea2346):

Iti recomand xiaomi poco f3 care umileste la incarcare si viteza un a72 si costa in jur de 1400 de lei

| andreea2346 explică (pentru Ion9687):

Xiaomi are servicii google? nu am chef sa patesc ca si cu Huawei laughing

| Adrian5575 a răspuns (pentru andreea2346):

Da, are.