| x2gk9r a întrebat:

Salut…
Vreau un sfat
Vreau sa imi cumpar memorie in icloud si m-am gandit sa va intreb ca daca cumva platesc o data si a doua luna nu mai apuc imi sterge fisierele sau se opreste pana platesc? Ramane macar fisierele acolo?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz de neplata, intai ti se blocheaza accesul la cont.
Dupa un termen stabilit, continutul contului poate fi sters pentru neplata.
Daca vrei sa mai accesezi contul, atunci va trebui sa platesti.

| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de spatiu de stocare pentru telefon pe care sa le accesezi rapid sau de fisiere pentru termen lung?
Pentru termen lung recomand un HDD extern de 2.5 inch sau 3.5 inch, costa destul de putin raportat la spatiul de stocare, pe HDD de 8TB pe care il folosesc doar pentru stocare fisiere mari, am dat 700 de lei, un HDD de 10 Tb costa circa 1000-1200 de lei, deci un cost mic raportat la cantitatea de stocare!
Serviciile tip cloud sunt ceva mai scumpe raportat la GB stocati

| carevaescu a răspuns:

Depinde de termenii lor. În general ți le păstrează temporar după ce ai reziliat abonamentul, apoi se șterg. Nu este în interesul lor să ți țină fișierele dacă nu plătești, ba chiar preferă să ți le șteargă să dea acel spațiu altui plătitor