| SparkleMagic11 a întrebat:

1. Ce se întâmplă dacă cumpăr un card micro SD nou-nouț pentru un telefon Samsung și îl formatez pentru prima dată?
2. Ce se întâmplă dacă formatez cardul micro SD după ce am câțiva GB folosiți pe el? Se șterge doar ceea ce e pe cardul micro SD sau se șterge și ceea ce e în memoria telefonului? Adică, dacă setez ca acel card micro SD să fie o extensie a memoriei interne a telefonului și dacă șterg conținutul de pe același card micro SD cu formatarea acestuia, se șterge și memoria internă a telefonului o dată cu ștergerea cardului micro SD?
3. Dacă șterg ceva de pe cardul micro SD, fie el pentru memorie adoptabilă fie pentru memorie portabilă, rămâne șters sau se va rescrie din nou la repornirea telefonului? Trebuie neapărat ca acel card micro SD să fie reformatat pentru ca fișierele șterse din el să rămână șterse? Dar dacă vreau doar să șterg anumite fișiere de pe cardul micro SD și ca altele să rămână? Cele șterse vor reveni din nou?

Mulțumesc anticipat tuturor celor care mi-au citit întrebările și au vrut să mă ajute.
Am mai avut un card micro SD pentru tableta mea, dar tot n-am înțeles cum se folosește și întreb toate astea pentru că n-aș vrea să am experiențe neplăcute cu telefonul meu din cauză că nu știu cum să folosesc un card micro SD.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. se sterge tot de pe acel card, in caz ca exista ceva, dar de regula nu exista, sunt doar niste programe de rescue eventual

2. se sterge TOT de pe acel card.
Cand e setat ca extensie, cum spui tu, nu inseamna ca memoria telefonului se va uni cu memoria cardului,
si fisierele unui program mai mare pot fi repartizate pe ambele medii de stocare.
NU e deloc asa.
Cand nu mai ai mult loc in memoria telefonului,
ti se va sugera sa muti in intregime un program mai mare (de ex un program de navigatie cu multe harti) din memoria interna, pe CARD.
Nu ai cum sa muti doar parti din el, sa il repartizezi pe ambele.
NU au legatura una cu alta.
E doar vorba despre expansiune, dar ca alaturare, folosire in paralel, suplimentar daca vrei.

3. Daca stergi CEVA de pe card, acel CEVA va ramane sters (nu trebuie reformatat cardul pentru asta!),
si va fi destul de greu de adus inapoi in caz ca vrei asta, sau in caz ca ai gresit.
Insa de regula, nu e nici imposibil, cu unealta software potrivita.

Cardul se (re)formateaza cand:
a) e nou,
b) vrei sa stergi tot de pe el, si nu vrei sa stergi manual unul cate unul cele 47.378 de fisiere imprastiate prin vreo 30 de locuri diferite.
c) primesti erori cum ca cardul nu mai e recunoscut de telefon
d) ai un virus
e) etc

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Mulțumesc mult pentru răspunsuri. :"3
Deci, dacă setez cardul ca fiind o extensie pentru memoria internă a telefonului vor fi separate, ne se vor unii și nici nu va apărea același lucru pe ambele memorii. Așa credeam și eu, dar voiam doar să verific asta. :"))
Dar tot întreb. Telefonul va putea suporta un card de memorie cu 128 sau 256 de GB pentru oricare setare i-aș face-o dintre memorie adoptabilă sau memorie portabilă? Nu va afecta telefonul în vreun fel dacă e așa de mare?

| NLS a răspuns (pentru SparkleMagic11):

Nu va afecta in nici un fel telefonul, dar asigura-te ca vei cumpara un card de calitate, pe care ai urmatoarele notatii:

Un 3 aflat in interiorul unui U

Un V30 (mai mult nu cred ca ai nevoie, daca nu filmezi fisiere 4K la 60fps sau mai mult cu telefonul)
Nu cumpara carduri pe care scrie doar V10, sau pe care lipseste certificarea V.

Un A2 (cele cu A1 rezista mai putine cicluri de scriere-rescriere).

Deasemenea, s-ar putea sa vezi in denumire sau pe card: UHS-I

Daca vezi Class(10)(un 10 intr-un cerc), ignora, nu mai inseamna nimic in ziua de azi, e un standard vechi, dinainte de U si V.

Ca brand: Sandisk, Lexar, Kingston, Samsung, Panasonic, Sony, Toshiba, PNY, Verbatim.

Nu Hama sau alte balarii no-name.

https://www.cyberport.de/? DEEP=4H20-058&APID=109&wt_cc2=coma_b2c-23-3-pmax&gclid=EAIaIQobChMI3pjO3KLkgQMVRItoCR1kdQFvEAQYAyABEgIAzfD_BwE

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Ce model de telefon e? Unele modele mai vechi nu suporta capacitate de 256GB.

Ti-am indicat V30, tocmai ca sa ai viteze bune de redare, sa se miste perfect, chiar daca ai filme 4K pe el.
Dar pentru asta, si procesorul telefonului trebuie sa fie mai "sprinten" (6nm, 4 nuclee la 2. 00GHz, 4 nuclee la 2. 4GHz sau mai mult).

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Modelul este Samsung Galaxy J4+ secureted by Knox și are 32 GB de memorie. E un model mai vechi, pe 4 martie 2019 l-am primit. Au trecut aproape doar 5 ani și deja nu mai e pe piață. Nici măcar un ecran de protecție sau îmbrăcăminte nu mai găsesc pentru el. Și nici măcar nu știu cum să fac să știu cum e procesorul telefonului. TwT
Nu există un card micro SD care e bun pentru orice tip de telefon? :"))

| NLS a răspuns (pentru SparkleMagic11):

Snapdragon 425, adica destul de slab.

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j4+-9335.php

Card accepta pana la 512GB

https://www.samsung.com/......ne-accept/

Dar din pacate nu merita sa pui card mai mare de 128gb, si chiar si cu acesta se va misca greu cand va fi aproape plin, datorita procesorului si a memoriei interne de stocare de tip vechi (emmc 5.1).

Cand vei dori sa iti cumperi un telefon, scrie-mi.
In ziua de azi, cu 800-900 Ron cumperi ceva infinit mai bun decat acesta, cu baterie de 5000 in loc de 3300, cu rezolutie mai mare, cu ecran putin mai mare, cu memorie interna UFS 2.2 sau 3.0 (mult mai rapida decat vechea emmc 5.1) si cu un procesor actual (snapdragon 680 de exemplu, sau dimensity 920, etc).

https://altex.ro/......TRLM101BK/

Cu 800 ron ai avea alte modele/marci, de ex Motorola G32, etc (dar dintre Motorola si Realme, eu prefer Realme).

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Nu vreau un card de memorie slab care să nu meargă bine. O să-mi iau unul din cele menționate mai sus. Din ce am citit de la tine, cred că o să-mi iau un card de memorie Samsung cu inscripția pe el cu acel 3 aflat în interiorul unui u sau acela cu V30 care va avea doar 128 GB, mai mare nu. Totuși, care e mai bun dintre acestea două? :"3
Mulțumesc mult pentru informații. Acum știu ce card de memorie să-mi iau. :"))
Am văzut telefonul de pe link-ul pe care mi l-ai trimis. E prezentat chiar foarte bine și se vede că e un telefon foarte bun. Mă mai gândesc dacă o să-mi cumpăr un alt telefon. Deocamdată telefonul meu încă merge bine chiar dacă e un pic cam " bătrân ". :"))

| NLS a răspuns (pentru SparkleMagic11):

Iti pot recomanda niste carduri de la
Altex, eMag, PCGarage.
Le gasesti pe unele si in sediul fizic al Altex, Domo, Flanco, etc

ALTEX
https://altex.ro/......MBMC128KA/

PCGarage:
https://www.pcgarage.ro/......s-adaptor/

eMag
https://www.emag.ro/......D778VXMBM/

https://www.emag.ro/......DJHMRMMBM/

https://www.emag.ro/......D9HMRMMBM/

https://www.emag.ro/......D42636BBM/

Eu momentan folosesc SanDisk de 128 si 256 Gb,
fratele meu are Samsung.
Nu exista diferente intre ele, daca nu sunt falsuri,
si daca au specificatiile amintite:

UHS-I U3, V30, A2

PS: nu spuneam ca trebuie sa iti iei acum telefon, daca esti multumita de actualul.
Insa cand va trebui sau vei dori sa iti cumperi, contacteaza-ma.
La Samsung din pacate platesti mai mult brandul, si toate telefoanele astea ieftine actuale de la ei, nu isi merita nicidecum banii.

Exista alternative mult mai bune de la Realme de exemplu, Huawei, Motorola sau Xiaomi.
(si teoretic, de la OnePlus, Vivo, sau Oppo, desi nu am avut in mana vreunul).

Ar fi de mentionat si Google (6a, 7a ), care sunt extrem de bune pe partea de foto (mai bune decat orice alte telefoane cu pret asemanator), dar sunt din pacate cam scumpe.

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Bine, mulțumesc din nou. :"))
Deja m-am hotărât ce telefon îmi voi lua când va veni timpul. :"D
Acel telefon Realme, despre care mi-ai spus, mi s-a părut foarte bun. Plus că e un telefon cu un model simplu și foarte drăguț. Îmi plac astfel de telefoane simple. De fapt, seamănă puțin cu al meu la simplitate. Nu-mi plac telefoanele acelea care au multe camere de pozat pe spatele lor. Mai ales cele care au ditamai camerele în spate. Mi se pare că aș ține în mână mai degrabă un aparat foto decât un telefon. Crezi că-mi vor da și un creion pentru telefon dacă îl voi cere? De fapt, telefonul acesta are un creion pentru el? Dacă caut în magazine așa ceva nu cred că voi găsi. Oricum, am văzut că telefoanele noi nu mai au acel orificiu pentru căștile wireless, adică cele cu fir. Trebuie ca posesorul acelui telefon să-și ia obligat-forțat niște căști bluetooth dacă vrea să asculte doar el ce-i redă telefonul. :"((

| NLS a răspuns (pentru SparkleMagic11):

Casti bluetooth,
sau cumperi un adaptor din acesta (de la Samsung sau alta firma ok,
NU de la HAMA sau alte no-name-uri):

https://i.ebayimg.com/images/g/9d0AAOSwLFRkw6uZ/s-l1600.jpg

Eu am telefon Realme de anul trecut din iunie (Realme GT 2 Pro), imi place f mult cum merge, dar a fost mai scump (600 euro, acum e vreo 400 daca se mai gaseste pe undeva).

Tatalui meu i-am luat in decembrie tot Realme, 9 Pro+.
Se gaseste foarte greu modelul cu +, dar face niste poze... de sunt gelos, cu al meu care a costat dublu.

Mamei i-am comandat aseara un Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G
astept sa vina pe joi.
Sunt curios cum va avea camera foto si semnalul, ca am vazut 2 Xiaomi ieftine, si aveau mici probleme.

In teorie, si din ce am vazut prin reviewuri, e un telefon ce isi merita banii, sta bine la toate, si a fost 275 euro in Germania.

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Atunci mă duc în Germania să mi-l iau de acolo. :"D Glumesc, desigur. :"))
Dacă ești așa de mulțumit de al tău, am încredere în tine să iau un astfel de model de telefon. :"3
Apropo de acel adaptor. Nu știam că orificiul pentru încărcat se poate folosi și pentru căști cu ajutorul unui adaptor. :"))
Dar, totuși sper să nu fie nevoie de acest adaptor pentru acel telefon Realme. După mine, un telefon bun ar trebui să aibă de toate inclusiv acel orificiu separat pentru căștile cu fir. :"))

| NLS a răspuns (pentru SparkleMagic11):

Https://www.gsmarena.com/......mpare.php3

uita-te la rubrica Sound, in dreptul la 3.5mm jack :)

Toate astea 3 au jack, doar al meu nu are (Realme GT 2 Pro)
(pentru ca telefoanele premium in general nu mai au jack).

Numele complet al ultimului e: Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G (exista si un 4G, dar cu procesor diferit).

Cu castile bluetooth nu am nimic, dar eu nu mi-am luat inca asa ceva, desi stau bine cu finantele.
Fratele meu are, le-a primit cu telefonul lui.
Nu ma incanta, sunetul mai bun e pe castile cu fir.

| SparkleMagic11 explică (pentru NLS):

Bună, scuze că am răspuns așa de târziu, doar că nu mi-a mai apărut notificarea și am uitat să mă mai uit pe aici pentru că aveam treabă. crying
M-am uitat la link-ul pe care mi l-ai trimis și prima întrebare care mi-a venit în cap a fost ce înseamnă acel " jack " despre care vorbeai. E cumva acel orificiu al telefonului pentru căștile cu fir numit mufă, poate? laughing
Din câte am văzut, se pare că cele două modele de telefoane sunt puțin diferite. Amândouă au aproape aceleași caracteristici, fiind mici diferențe pe acolo. laughing
Totuși, eu cred că 10-le e mai bun pentru mine. Mi se pare mai accesibil și are bateria mai mare. 126 de ore e ceva. :"))

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 nimic
2 Se șterge doar ceea ce e pe cardul micro SD
3 Dar dacă vreau doar să șterg anumite fișiere de pe cardul micro SD și ca altele să rămână? Cele șterse vor reveni din nou? - NU