| rey a întrebat:

Salutare, aveti idee daca trebuie sa platesc in plus abonamentul, deoarece trebuia sa platesc 55 lei si azi cand eram la cursuri am primit un mesaj de la Cosmote, care apropo baga cost suplimentar si te fraieresc la minute, in care scrie:,, Pentru recuperarea sumelor datorate, datele dumneavoastra cu caracter personal au fost trimise catre o societate de recuperare creante. Daca ati platit deja, va multumim, Cosmote. " a mai patit cineva asa? ati platit mai mult?happy

1 răspuns:
| Florincrap a răspuns:

Adica ei nu se mai ocupa cu datoria. Datoria a fost vanduta (pe o suma derizorie,inseamna suma foarte mica),unei societati de recuperari creante,care te va sacai si te va stresa de nu vei mai putea dormi noaptea. Datoriile,pe masura ce nu platesti,vor creste exponential (cu foarte multi bani, intr-un timp scurt/foarte scurt). Mai mult? Intreaba la acea societate (daca e cunoscuta).
Sa stii ca esti inregistrat in Preventel pana iti platesti datoria, adica poti sa iti iei adio de la credite, abonamente la orice retea, pentru o perioada de 7 ani.
Nu vei fi dat in judecata, decat foarte greu (cine te-ar da in judecata pentru, sa zicem, daca au crescut exponential datoriile, 1000 RON? Procesul in sine, cheltuielile de judecata costa mai mult decat datoria.
Datoria se prescrie, daca nu platesti, dupa trei ani. Adica dupa 3 ani ea nici nu mai exista.