| AdiMihai25 a întrebat:

Salutare, cum ne dam seama de diferentele dintre clone si originale la Iphone 13 Pro Max?
Sunt aproape isesizabile diferentele big grin
Funda!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, clonele sunt facute la fel de bine ca telefoanele originale si multi pretind ca vand originale, dar le vand la pret mic, pentru ca au nevoie de bani, ceea ce este primul semn ca sunt fake-uri, fiindca nu poti cumpara un telefon de la un ciudat cu pret mult mai mic ca al producatorului, decat daca este un fake, de care vrea sa scape.
ca sa fii sigur ca-i telefon original, cumperi un Iphone numai din magazinele oficiale ale lui Vodafone, Orange, Emag si alte magazine mari, care sunt reprezentattive pentru iphone, fiindca sunt 100% originale.

De pe olx, ebay, amazon si alte site-uri oscure, ai 99% sanse sa cumperii numai telefoane contrafacute cat si de la amici, necunoscuti sau bisnitari.

| doctorandus a răspuns:

Instalezi iTunes pe PC si-ti spune daca e original.

| Brizbriz a răspuns:

Logo-ul Apple
insa la modul cel mai categoric... iOS-ul
Android modat de la 0 am vazut si instalat (LineageOS), dar de iOS pus pe orice alt device non-Apple NU AM AUZIT NICIODATA, DELOC, ABSOLUT DELOC

deci, te duci la "about phone" si app store si iti faci o idee