| Florin458 a întrebat:

Salutare,

Cum recuperezi coversatiile pe whatsapp daca ai sters aplicatia,ai reinstalat-o, iar cand s-a reinstalat conversatiile au disparut?
In setari din 170 mb stocare mesaje si media mai apr vreo 65 kb.

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

WhatsApp nu are sincronizare automata in cloud, precum Telegram (de fapt are, dar trebuie sa introduci tu contul Google Drive, altfel, in mod standard, nu ai sincronizare).
In Telegram nu trebuie sa faci nimic, cand reinstalezi programul (sau aplicatia daca e vb de telefon) ai totul acolo.

In WhatsApp trebuie sa exporti in cloudul Google Drive, pentru a putea reaccesa conversatiile dupa reinstalare.

Exportul in Google Drive se poate realiza automat (zilnic, saptamanal, lunar, etc) sau manual.

Mai nou, vad ca ofera si posibilitatea sa exporti pe telefon conversatiile, ca mai apoi sa le reincarci.
Presupun ca le poti muta si pe alt aparat daca iti schimbi telefonul.
Functia aceasta trebuie sa fie mai noua, acum 2 ani nu exista asa ceva.

Daca din intamplare nu ai avut functia
"Faceti backup in Google Drive" setata pe zilnic, saptamanal sau lunar,
atunci ai pierdut tot
(presupunand ca NU ai descarcat conversatiile pe telefon
sau NU ai avut selectata functia
"Doar cand atingeti Faceti backup" si ai afectuat backup-ul manual.

Intra in Setari - Conversatii si vezi ce ai acolo, la "Backup pentru conversatii"

PS: NU umbla si nu apasa pe nimic la "Istoricul conversatiilor".
De acolo nu faci nimic din ce te intereseaza, ci doar le stergi.
Arhivarea lor nu ajuta.

| Florin458 explică (pentru NLS):

Am facut backup ieri, de exemplu accesand google drive pe pc, apar si datele un backup ieri si unu azi, ambele manual.
Problema este ca inainte sa dezinstalez aplicatia am dat backup si imi aparea in memoria whatsapp faptul ca ar fi stocate fisiere de peste 150 mb, ulterior am reinstalat aplicatia si din greseala am dat CANCEL la importarea datelor pe mobil iar intrand ulterior la backup pe telefon mai apar vreo 65 kb.
Intrand acum pe GMAIL respectiv GOOGLE DRIVE imi apare faptul ca s-a efectuat backup ieri si azi si apar 2 fisiere.
Mai departe nu stiu cum fac sa reimport conversatiile macar, caci mai sunt 65 kb si conversatiile pauza.

| NLS a răspuns (pentru Florin458):

Daca ai backup facut, dezinstaleaza din nou WhatsApp, si dupa o noua reinstalare, trebuie sa iti apara acel mesaj.

| Florin458 explică (pentru NLS):

Am efectuat backup 150 mb, am dezinstalat aplicatia, am reinstalat aplicatia si aici e problema ca am dat CANCEL la importul datelor iar in momentul in care a fost instalata au disparut toate conversatiile, iar din greseala am facut un alt backup pe aplicatia reinstalata, ulterior fiind de 65 kb.Am dezinstalat-o, am inreinstalat-o si nimic, apare la fel 65 kb.
Nu stiu cum se poate reveni la primul update sau daca se poate.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru Florin458):

Dacă ai dat cancel, puțin probabil să mai poți recupera acele conversații. Oricum, când mai încerci să restaurezi un backup și dai cancel dintr-un anumit motiv, nu funcționează să dezinstalezi aplicația. Șterge-i doar datele.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ai făcut backup, din ce înțeleg și de asta nu îți mai apar conversațiile.
Dar dacă l-ai făcut și nu ți-o apărut după ce ai băgat numărul, încearcă să mai instalezi o data aplicația și poate-ti apare.
Dar dacă nu ai făcut backup, nu mai ai cum sa recuperezi conversațiile din păcate.