| MarianM8777 a întrebat:

Salutare! Dintre iPhone 12 Pro Max și Samsung Galaxy S21 Ultra, pe care îl recomandați pentru landscapes, peisaje, fotografie urbană? Și dacă puteți, explicați în câteva cuvinte.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La ce nivel doresti sa fotografiezi?
Care sunt pretentiile?

Marimea senzorului conteaza, pentru poze de calitate.
De ce crezi ca fotografii folosesc aparate de mii de euro cu senzor FF (senzor echivalent cu dimensiunea senzorului de pe aparatele clasice, cu film de 35mm)?

Vorbind strict despre telefoane, ultimele doua modele high-end de la Huawei nu au inca rival, datorita senzorului foarte mare.
Te ajuta si cand nu ai suficienta lumina, dar si la profunzimea de camp, pentru separarea mai buna a subiectului de fundal.

Dintre cele doua propuse de tine, iPhone-ul are stabilizare mai buna, in caz ca te intereseaza sa filmezi din mana.
La poze Samsung-ul sta putin mai bine, in anumite scenarii de iluminare, o sa ai mai putin zgomot in imagine..

Ambele sunt apropiate, insa Huawei P40 Pro e la egalitate cu ele, chiar peste,. si asta la 650 euro.

(doar ca trebuie sa te scarpini putin dupa ureche pana reusesti sa instalezi serviciile Google )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S21 arata mai bine la poze zic eu, dar depinde totusi. Iphone are un filtru ciudat la poze dar are filmare video mai buna