| AnonimusBDPP a întrebat:

Mi-am cumparat iphone 6s de curand, primul telefon ios, pana acum am avut doar Android. Si am o problema cu contactele, am facut import de pe cartela in telefon, ele apar salvate in telefon, totul bine si frumos, doar ca atunci cand cineva ma suna, sau dau/primesc sms-uri, nu imi apare contactul, ci doar numarul apelant. Si vreau sa stiu daca trebuie sa ii fac vreo setare, sau de ce se intampla asta. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Eu iti pot oferi o posibila varianta de rezolvare, dar nu e nimic sigur.
Verifica in setarile telefonului ce agenda foloseste acesta. Cea de pe cartela sim sau din memoria telefonului.
Daca tu ai mutat definitiv numerele de pe sim pe telefon, iar dispozitivul foloseste agenda sim (pe care nu mai exista numere), nu are cum sa-ti afiseze numele apelantului atunci cand esti sunat.
Ori setezi telefonul sa utilizeze agenda din memoria lui, ori, daca e posibil, folosesti ambele surse (sim si memoria interna). Depinde ce fel de optiuni are dispozitivul tau.

| AnonimusBDPP explică (pentru dannyel86):

Am deja selectate toate grupurile, si de pe iphone si de pe gmail, contactele exista, dar tot nu le afiseaza in momentul in care sunt sunat. Multumesc oricum pentru sugestie