| george74 a întrebat:

Salutare, se spunea acum ceva timp ca s-a dat o lege în care poți renunța la un contract de telefonie mobila chiar dacă nu a expirat perioada, și ca nu vei plăti nimic. Se pare ca, companiile Orange, Vodafone și alții nu respecta aceasta decizie. Eu am abonament la Orange, era în jur de 480 de lei, și am ajuns sa plătesc 570 de lei deși aveam net nelimitat și minute nelimitate în orice rețea. Și acum eu nu mai pot plăti aceasta suma. Suma de 480 de lei era ok pe luna. Aveam suma asta ca am luat un telefon mai performant. Dar acum am ajuns la 570 lei și deja m au dat la recuperatori ca am 6 luni de când nu am plătit. Am vrut sa reziliez contractul și au zis ca trebuie sa plătesc 2000 de lei rezilierea. A mai pățit cineva? Sa ii încarce factura în halul asta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In prima luna cand ti a venit factura mai mare trebuia sa te interesezi de ce. Tu ti ai bagat picioarele 6 luni si acum faci pretentii ca nu iti reziliaza? Eu zic sa zici mersi ca te au pus sa platesti doar 2000, ca datoria ta trece de 3000

| darrio2007 a răspuns:

Era ok aceasta suma de plata? Ce porcarie! Ai luat telefon dar nu ai fost atent la prevederile contractului. Cred ca ti-au spus ca sa iti achiti datoria la ei. Nu se mai plateste rezilierea contractului de ceva timp.

| Furnicuta000 a răspuns:

Abonamentele nu sunt niciodata o idee buna. Si da, am patit sa mi se mareasca inexplicabil factura desi aveam chiar mai putine beneficii decat inainte. Dar la mine era o suma mica, in jur de 50 lei.
Incearca cu portarea. Eu m-am portat la Orange mai demult desi nu incheiasem contractul cu Telekom
Totusi si 480 lei e foarte mult. Daca aduni banii astia pe 5-6 luni cumperi un telefon de la eMAG, ca minutele, netul si ce iti mai dau ei nu fac nici 30 lei.

| Denisa0954 a răspuns:

In primul rand ca sa reziliezi contractul ar trebui sa ti plătești datoriile la ei. Apoi spune că vrei sa depui o cerere pentru reziliere

| slayer09 a răspuns:

Poti rezilia un contract de servicii de comunicatii in perioada contractuala fara sa mai platesti nimic doar in cazul in care ai facut abonament dar fara nicio oferta, ceea ce in ziua de azi nu mai exista abonamente fara oferta, tocmai din cauza asta, sa nu poti rezilia contractul inainte de termen.

| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

Da ca dorești, sa reziliezi contractul cel mai probabil va trebui sa plătești la final o anumita suma de banii pentru al putea rezilia de asemenea, dacă ai cumva datorii la operator datoria trebuie mai întâi achitata.