| CristiCriss75 a întrebat:

Am un telefon Huawei ascend y300 de 2 ani si mi se misca cu greu. Adica bara de notificari cand o derulez in jos se misca cu lag si telefonul in sine...asa a fost de cand l-am cumparat, dar nu am dat importanta, dar acum se misca mult mai greu. Folosesc nova launcher pentru a se misca putin mai bine. Ce pot sa ii fac?

3 răspunsuri:
| Teodoralexandru a răspuns:

1. pai in primul rand reseteaza-l
2. dupa resetare intra la optiuni dezvoltator - limitare procese de fundal - cel mult 2 procese, tot la dezvoltator pune animatia la 0.5x (daca nu ai activat optiuni dezvoltator, du-te la despre dispozitiv si apasa de vreo 10 ori pe numar versiune repede)
3.nu mai instala launch-euri lasa-l pe cel al telefonului (mai rau iti face programu ala)
4. dezinstaleaza-ti antivirusul (nu-ti trebuie atata timp cat nu intri pe site-uri deocheate )
5.instaleaza clean master si curata telefonul apoi dezinstaleaza-l (fa acest proces o data pe luna dar nu uita sa nul lasi in telefon dupa ce ti-ai facut treaba cu el consuma f mult)
6. regula aplicatilor pentru telefoane mai lente este : 2-3 aplicatii pe care le folosesti si 1 joc pe care-l joci nimic mai mult de atat!
BAFTA o sa mearga ai incredere
Daca nu esti lamurit cu ceva mai intreaba-ma! FUNDA?

| Schurrle28 a răspuns:

Da,din păcate asa sta treaba cu androidul... Greu găsești un telefon la preț decent sa se miște bine.
Experienta m-a invatat ca nu exista launcher sa mărească viteza...
E greu de zis ce e de făcut. De multe ori nimic nu rezolva problema, nici măcar un reset, și eliminarea unor programe care rulează pe fundal. Dar totuși rămâne singura varianta pe care în poți încerca.

| CristiCriss75 explică (pentru Schurrle28):

Cam asa este...din pacate sad