| Mandeliu a întrebat:

Salutare TPU, astazi, adica acum cateva momente, am avut un incident ceva mai nefericit. Adica, mi-am spart ecranul pe un colt la S9. Acum, eu am primit cadou o asigurare cum am luat telefonul de la Altex (Mobile Protect parca se numea) si ceea ce vreau sa va intreb este daca in cadrul asigurarii asteia intra si inlocuirea ecranului sau chiar schimbarea telefonului, pentru ca am citit termenii si conditiile de la aceasta asigurare iar termenii sunt destul de vagi, deci preferabil ar fi sa raspunda cineva care a avut o situatie similara ca a mea.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asigurarea acopera defectul de fabricatie: daca iti ia foc, daca nu mai functioneaza electronica lui, dar nu-l acopera daca-l spargi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama ca nu. Asigurarile asa merg. Stai fara grija ca stii ca ai asigurare, apoi iti gasesc chitite sa nu te despagubeasca.
Oricum tu l-ai spart, asa ca imi imaginez ca nu iti acopera. Decat daca ai vreo asigurare care spune ca acopera si asemenea incidente.

| Mandeliu explică (pentru anonim_4396):

Este foarte vag explicat in acel regulament. Va ofer aici un segment din acesta: "Avariere accidentală

Noi vom repara sau înlocui aparatul dvs electric/electronic asigurat dacă acesta este avariat ca rezultat al avarierii accidentale, inclusiv avarierea/defectarea cauzată de intrarea aparatului asigurat în contact cu apa sau alte lichide, cu condiția ca aparatul electric/electronic asigurat să ne fie returnat nouă."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mandeliu):

Pai uite ca zice, "in caz de avariere accidentata, iti va inlocui sau repara aparatul ".
Din experienta mea, cu toate asigurarile, fie ele medicale, la masina, la casa, nici o data nu am primit despagubiri, cand s-a intamplat ceva. De-asta am scris asa mai sus. Dar dupa cum scrie acolo, inseamna ca e ok, ca trebuie sa ti-l repare sau sa ti-l schimbe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinand cont ca asigurarea nu e acelasi lucru cu garantia, foarte probabil da