| 47red a întrebat:

Tatal meu a cumparat un telefon(j3 2017) la mana a doua. Nu stiu ce cod pin are cartela din el iar singurul lucru care il pot face pe el e sa il pornesc si sa incerc sa gasesc codul. Daca pun alta cartela(a tatalui meu) va merge fara cod pin sau trebuie sa il resetez?

8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu l-a verifcat lângă cumpărător? De ce nu l-a intrebat pe el, care e codul pin? I l-a vândut cu cartelă cu tot? E ciudat, de parcă cel care i l-a vandut, l-a furat, ori l-a găsit si a incercat să il plaseze mai departe, fara să informeze codul pin... Să meargă la un service să intrebe. Cred că doar prin resetare din fabrică se poate...

| 47red explică (pentru floresdemayo):

Cel de la care l-a cumpărat nu e chiar țepar, au mai luat 2 telefoane de la el acum ceva timp ai mei(dar ambele noi nu la mana a doua). Vorbesc cu el când vine de la servici, doar mi l-a lăsat mie pana vine pentru că am de la al meu cheie de deschis slot-ul sim, momentan nu știu codul pin. Omul de la care l-a luat are un fel de magazin în care repară și vinde telefoane/alte electrocasnice mici. Daca nu mă înșel cartela a cumparat-o tata tot azi.

| floresdemayo a răspuns (pentru 47red):

Cine crezi că ar mai cumpăra azi un telefon J3 (2017)? E un telefon chiar slăbuț!
Si e f. ciudat că a fost "vândut" odata cu cartela. De aceea eu cred că telefonul a fost găsit, de unul dintre cei doi.

| 47red explică (pentru floresdemayo):

Era cartela veche a celui care l-a vândut. Îl folosește doar pentru apeluri și puțin Facebook/yt/google.

| floresdemayo a răspuns (pentru 47red):

Ok, cum zici tu.

| Simpatic a răspuns:

De asta eu recomand sa nu se cumpere telefoane si nimic electronic la mana a doua, never ever.
Poti pune o alta cartela si nu iti va mai cere condus PIN, acesta are legatura cu cartela in sine.
Dar daca telefonul e furat? proprietarul se poate duce la politie, iar telefonul se poate depista prin satelit din cate stiu pe baza codului IMEI, si astfel ajunge la voi politia, nu spun ca asa se va intampla dar au fost destule cazuri.
Au fost cazuri cand carnati care luau telefoane pe degeaba la abonament le vindeau pe internet, le declarau apoi furate, si cumparatorul care era de buna credinta era depistat, avea probleme cu politia, pierdea si telefonul si banii dati pe acesta.
Pentru ca nu am incredere in maimutoii care vand, eu nu cumpar nimic second hand, nici macar masini, ii multumesc lui Dzeu ca m-a inzestrat cu reale capacitati si cu suficienta situatie materiala incat sa imi permit ce-mi doresc, iar ce nu-mi permit nu cumpar e atat de simplu.
Unde mai punem ca urmarind mereu ofertele de pe net la diferite deviceuri fie ca sunt telefoane, laptopuri etc bunuri noi sigilate, la "baieti" sunt preturile apropiate de cele din magazin, de ce as da eu unui neica nimeni din drum pe un bun fie el si nou sigilat un pret cu 100-300 de lei mai mic decat in magazin? atata timp cat ma pot duce sa-l cumpar din magazin, acolo am certitudinea ca bunul e vandut legal, cu platit de taxe si impozite, imi da factura si garantie etc
Nu deageaba exista vorba dai un ban dar stai in fata.
Daca un lucru e prea ieftin atunci prezinta probleme, vicii!

| Wr3nch a răspuns:

Daca pui orice alta cartela la care ii stii PIN-ul va merge. Dar faptul ca avea cartela in el cand a fost vandut cam sugereaza ca a fost furat.

| dinaprilie a răspuns:

Codul pin este asociat cartelei.