| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten mia spus ca a dat o tiapa la o doamna din marea Britanie.
A zis ca doamna la contactat si ia zis ca vrea sa ii cumpere telefonul un s7, doamna ia pus bani in contul bancar/card iar banca din Anglia ia da un email precum ca sa ii dea el un email cu dovada cu chitanta si codul de urmarire.
Insa el nu a pus telefonul si doar cutia telefonul,a zis ca a trimis asa zisul telefon si el asteapta codul si factura de la curier,ca sa le da la banca din Anglia ca sa isi ia bani.
Acum el ce pateste cand doamna vezi ca nu a primit telefonul, ce poate sa faca ea? sau e un caz simplu de Teapa si atat?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca are noroc, nu va primi codul si doamna isi va recupera banii. daca are ghinion, doamna il va reclama, suplimentar pentru inselaciune si va fi urmarit penal, primind o pedeapsa cu inchisoarea (posibil cu suspendare daca o despagubeste si daca este la prima infractiune). Este un caz opbsnuit de infractiune de inselaciue. Tu, stiind asta, ar trebui sa anunti politia, altfel comiti si tu infractiunea de tainuire (iar prietenul tau, daca va fi anchetat, te poate reclama, pentru a-si scadea pedeapsa lui si, uite-asa, vei ajunge si tu infractor cu cazier).

4 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Mai nou la transferurile bancare exista o optiune prin care tu ca vanzator poti sa alegi ca banii sa ajunga in contul vanzatorului abia dupa ce ai primit si ai verificat marfa. Deci s-ar putea ca doamna aceea sa nu fii virat banii decat dupa ce a deschis coletul, poate va mai face si plangere la politie pentru inselatorie.

| irina300 a răspuns:

Nasol prietenul ala al tau. Ar trebui sa închiriat legatura cu el. Cine stie ce teapa iti da si tie, asta dacă nu esti tu ala.

| danynyo a răspuns:

Nici gand, ma gadesc doar ce o sa se întâmple

| danynyo a răspuns:

Zice ca bani ii are in cont dar sunt pe asteptare si cand sa el codul la banca ei atunci primește bani codul il ia de cei care trimit pachetul. factura si codul de urmarire
Si ma gandesc e din Anglia.