| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

Un telefon bun pe baterie,performanta,stocare, sa nu fie sensibil, fiabil sub 1000 lei (10 milioane) Fara SAMSUNG/IPHONE?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Xiaomi

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Xiaomi Redmi Note 9 (2020) (display IPS cu 450 nits luminozitate, 4 GB RAM, 128 GB stocare, baterie de 5020 mAh cu fast charging 18 W si REVERSE CHARGING 9 W!) - undeva pe la 950 RON
2. Xiaomi Redmi Note 9 Pro (2020) (display IPS, Qualcomm Snapdragon 720G, 6 GB RAM, 64 GB stocare UFS 2.1, aceeasi baterie ca Note 9 (2020)) - pe la 999 RON
3. Oppo A31 - display IPS cu 480 nits luminozitate, doar 720p >> autonomie sporita, baterie de 4230 mAh - in jur de 700 RON
Bonus: CAT S42 - undeva pe la 1100-1200 RON, efectiv telefon cu care poti sa bati cuie, conform cu standardele MIL-STD-810G si IP68 - suporta fara probleme scufundari prelungite in apa, caderi pe beton de la 1.8 metri, nu are probleme cu praful. Ca smartphone are specificatii destul de slabe, desigur.

P.S. Fragile sau nu, in toate cazurile de mai sus daca pui pe ele o carcasa sanatoasa si o sticla de protectie 9H, nu au ce sa pateasca decat daca le mai si scapi in buda/balti/piscine.

| siriusblack98 a răspuns:

Huawei Y6P. Este 500 de lei.

| RobertVasileAlexandrescu explică (pentru siriusblack98):

Huawei-ul numai are parteneriat cu google, fara Android play fara nmc

| siriusblack98 a răspuns (pentru RobertVasileAlexandrescu):

Si? Ti-e greu sa-i instalezi tu ce-i trebuie? Eu am doua telefoane Huawei fara suport Google si le-am instalat tot ce trebuie inclusiv magazin play in jumatate de ora.

| Legion7X a răspuns:

Https://altex.ro/......0LITEDSBK/

Altceva nu știu ce sa îti dau, cu cât sunt mai ridicate la preț cu atât specificațiile sunt mai bune. Cameră, baterie, ram, se știe. Vrei unul de 700 lei asta însemnă că și camera principală era mai mică la anumite modele înafară de Samsung a21s care are camera principală de 48mp și cea selfie 13mp baterie 5000 rezoluție HD 720p nu, FHD 1080. Este la un preț mai ieftin.

https://altex.ro/....../SMTA21BK/

https://altex.ro/......0LITELSBL/

Camera 24mp principală, 32 mp selfie, baterie 3340 mAh preț 746

Sau ia un Samsung A6 plus la mâna a doua construcție aluminiu si sticlă față de alte modele din plastic care daca ți-a scăpat o dată a început să se fisure. Sunt tel bune și bateria ține destul de bine. Camera nu este ea ca modele de telefoane scoase în prezent gen 48mp sau 32 dar, oricum face poze frumoase. Are Camera principală spate 16 mp iar cea selfie față 25mp 3gb ram, baterie 3500, rezoluție video FHD super amoled. Pe olx este cam 500 sau 600 lei. Modelul este lansat în 2018 dar asta asta e. Eu cât am butonat și cât l-am uzat telefonul tot A6 Plus cam intes timp de 3 ani tot încă mă mai ține bateria. Să numai menționez ca mi-a și căzut In anumite situatii din mână fie la servici fie acasă și n-are nici pe draq, arată așa cum l-am cumpărat, dacă îi pui o husă tip flip si folie de sticlă pe el.

| NoisyLight a răspuns:

IHunt este exact ce îți trebuie.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Sora mea si o prietena si au luat Huawey P30 Lite si sunt foarte multumite de el..recomand acest telefon.

| RobertVasileAlexandrescu explică:

Nu ma interesează aspectul telefonului mai deloc

| adrianjk a răspuns:

Nokia. La banii astia nu prea gasesti telefoane modele noi cu stocare buna si baterie si sa fie si aratos si sa si reziste. Sunt din ce in ce mai sensibile