| Diaconu_Raluca_1980 a întrebat:

Un telefon care sa faca poze bine, sa nu aiba lag, sa tina bateria, sa nu se blocheze laughingpentru o domnisoara de 13 ani, recomandari? In afara de xiaomi

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Asa este dar mucosii aceia au fie parinti hoti fie parinti dobitoci care fac imprumut bancar pentru ca odrasla lor sa aiba un telefon de 7000 de lei...adica parinti saraci dar cu figuri, exact cum e romanul in general besinos si prost!

1500 de lei nu e chiar nimic, se gasesc telefoane noi bune in banii astia
Nu-s fan a chinezilor dar xioami si Huawei fac treaba buna, de cautat de asemenea si ceva de la Samsung dar cred ca mai trebuiesc adaugati cateva sute de lei la bugetul alocat
Eu sunt fan Samsung, am o placere cumpar doar seriile de varf S-uri, insa trebuie sa recunosc camerele lor nu-s asa de performante pe cat par! Pe parte foto concurenta chinezeasca sta mai bine, pe parte video stau bine sunt primii care au lansat camere 8K pe telefon

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un telefon mai vechi de-al dvs este suficient pentru un copilas de 13 ani.
Incearcati sa nu va mai rasfatati copilul la anisorii astia, ca nu-i domnisoara, la varsta asta atat de mica, dar are aere de copil mare si cuvantul "vreau" va ajunge pe buzele ei, mai mult decat va imaginati.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Violleta2022):

Eu înțeleg ce spuneți, dar ce am avut eu sunt depășite ca și performanță plus că sa nu uitam vremurile in care trăim. Ea înțelege totuși că nici nu o să îmi fac rate cum fac alți părinți pentru ultimul iPhone apărut doar că sa para BOGATI, dar nici nu vreau sa ii iau un telefon care sa se blocheze, sau mai știi ce că își pierde răbdarea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Un copilas de 13 ani nu are nevoie de telefoane performante.
Fiti realista si nu va razgaiati copilul la anisorii astia, ca nu este normal.
Un telefon mai vechi nu are de ce sa se blocheze si isi face perfect datoria de sunat sau primit apeluri. Restul se poate afce acasa, pe computer sau tableta unde puteti sa o controlati si sa o restrictionati.
Copilulasul trebuie sa inteleaga ca este mic si nu are nevoie de telefonie performant, fiindca nu face banca pe el, nu raspunde la emailuri si in afar de sunat pe mamica si taticu sau de primit telefon de la ei, nu are de ce sa sune.
Fiti realista si educati-va copilul cu responsabilitati si posibilitati. Daca la 13 ani o considerati domnisoara si o razgaiati, sa nu va mirati ca la 14 ani va face sex cu baietii pe ascuns, asa cum fac multe pe acest forum, fiindca mamica si taticu le spun ca sunt fete mari si au drepturi.
Ca mama, incerc sa va deschid ochii acum, cand inca puteti sa o mai controlati si educati, fiindca dupa 15 ani au tupeu, de se cearta parte in parte cu parintii.
Avem fetite aici care fac sex de la ani foarte mici, care se uita la pornografie, care fac videochat la 15 ani (sex cu partnerul online)...am sa va pun acteva linkuri aici, ca sa vedeti ce fac copii din ziua de azi, la anisorii astia, din cauza parintilor, care gresesc in educatia copiilor.

"în 13 Aprilie | Loreanonim a întrebat:
Buna, am 15 ani sunt fata și de o vreme buna mă mas-turbez uitandu-ma la filme, cam de 2-3 ori pe săptămână."

"în 10 Aprilie | dia77723 a întrebat:
Buna! Am 14 ani si niste parinti toxici,..."

"în 11 Octombrie 2021 | LaurentiuVoda12 a întrebat:
Saluut, revin cu o noua intrebare, as vrea sa stiu si eu daca e bine ca la 15 ani sa-ti incepi viata sexuala cu o fata care are 14 ani. Ea zice ca e pregatita..."

Eu vin si va intreb, pentru cae va interseaza pe dvs. daca unii parinti cumpara telefoane copiilor ca sa para bogati?
Cred ca-i vorba de invidia intre parinti aici, nu de ce vrea copilul, ca-n occident copii sub 15 ani nu au voie telefoane la scoala, si aici nu cumpara nimeni telefoane performante copiilor si nici nu-i lasa sa iasa dupa ora 7 seara din casa.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Violleta2022):

Da, eu va inteleg perfect, dar din punct de vedere al sexului, drogurilor sau mai stii ce ...nu imi fac griji, ca stie unde lucrez eu(protectia copilului) si a vazut multe, iar de pierdut rabdarea cand se blocheaza telefonul spuneam ca imi cunosc copilul si stiu ce temperament are, de aceea spuneam de un telefon cu un procesor mai rapid. iar la scoala, ce sa va spun, sunt ore la care profesorii le cer sa aiba telefoanele la ei, pentru nu stiu ce lectii(nici pofesorii nu mai sunt cum erau pe vremea mea)
cunosc foarte bine situatia copiilor care au primit totul de a gata si care si au ratat viata, dar nu despre asta era vorba in intrebarea nea initiala.
o sa ma orientez spre un telefon de buget care sa mearga ok.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Motorola

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Cu placere, sunt foarte bune telefoanele Motorola, merită banii. Va recomand Motorola moto G 60

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da..si nu e nici foarte scump. Mulțumesc

| doctorandus a răspuns:

Nokia XR20. Sau mai ieftin Nokia G21.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Azi XR20 de 128 GB pe Nokia.com costa 499 Euro la pachet cu casti bluetooth si un suport pentru telefon. Banuiesc ca modelul de 64 GB este si mai ieftin.

Avantajul telefonului: in conditii normale nu se sparge (are cea mai solida sticla de pe piata), nu sufera din cauza ploii, etc. Arata bine, dar e construit pentru armata.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru doctorandus):

Nokia pe vremuri isi facea bine treaba, accum nu am mai experimentat niciunul. O sa il studiez sa vad despre ce e vorba

| doctorandus a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Dap, Nokia nu le cumperi pentru specificații. Le cumperi că dacă dai cu ele de pereți nu pățesc nimic.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru doctorandus):

Mulțumesc de informații,?

| NLS a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Pentru 13 ani,

Galaxy S20 FE
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s20_fe-10428.php

sau

Galaxy S20 FE 5G
https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s20_fe_5g-10377.php

E suficient de performant din toate punctele de vedere, si nu costa chiar o avere.
Personal, as cumpara varianta 5G.

https://www.pcgarage.ro/......a-la-4999/

Xiaomi sunt foarte ok, mai ales pentru pretul cerut, am si eu unul mai modest, luat ca telefon secundar, sa il menajez pe cel principal.
Nu are nici un fel de probleme, nu se blocheaza, nu apar erori, insa nu ofera acelasi feeling precum un Samsung, si meniul e alcatuit mai haotic.
La foto sta putin mai prost cu aplicatia integrata in telefon. Uneori, nu focalizeaza corect.
Cum nu folosesc prea mult camera, nu am fost determinat sa instalez aplicatia GCam (Google Camera), ca sa vad daca se descurca mai bine, cum spune toata lumea...sau nu.

| Simpatic a răspuns:

E in functie de buget, ce e bun costa tatutz, sau mamutz in cazul tau
Eu intotdeauna in viata asta materialista pe care o traim cu totii in societatea capitalista ma raportez la exemplele din lumea auto raportat si la piata electronicelor
Pretul unui Rolls Royce nu e ca pretul unui BMW
Lucrurile de finete, performanta si calitate costa mult

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Simpatic):

Viata asta, prost favuta, cand vezi niste mucosi de 11 12 ani ca isi dau fite si aere cu iphoneuri si mai stiu ce telefoane..nu dispun decat de vreo 1500 de lei, si ăștia asa ca sa nu i iau, pentru ca a avut telefon dar i-a terminat displayul

| Simpatic a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Asa este dar mucosii aceia au fie parinti hoti fie parinti dobitoci care fac imprumut bancar pentru ca odrasla lor sa aiba un telefon de 7000 de lei...adica parinti saraci dar cu figuri, exact cum e romanul in general besinos si prost!

1500 de lei nu e chiar nimic, se gasesc telefoane noi bune in banii astia
Nu-s fan a chinezilor dar xioami si Huawei fac treaba buna, de cautat de asemenea si ceva de la Samsung dar cred ca mai trebuiesc adaugati cateva sute de lei la bugetul alocat
Eu sunt fan Samsung, am o placere cumpar doar seriile de varf S-uri, insa trebuie sa recunosc camerele lor nu-s asa de performante pe cat par! Pe parte foto concurenta chinezeasca sta mai bine, pe parte video stau bine sunt primii care au lansat camere 8K pe telefon

| Wr3nch a răspuns:

Da Xiaomi ce are? Eu am un Poco X3 Pro pe care am dat 1100 si le face pe toatelaughing)

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu am un S21, un amic de-al meu are nu stiu ce xiaomi gama de varf, si a zis ca al lui e mai tare desi al meu e cu 1000 de lei mai scump, cand m-am uitat pe caracteristici camera lui era mai buna in teste al meu il face praf asa cum o toyota supra modificata face praf un ferarri!
i-am zis ca camerele acelea supra pixelate nu sunt cat spune produatorul ca face, adica acei 100 Mpx
In fine xiaomi este un compromis intre calitate si pret, pentru ca are un pret mai mic decat gigantii Samsung sau Apple
Deci e de luat in calcul

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ma refer aici la varf de gama. Daca ai 5000 de lei de dat, iei un flaghship, dar un copil de 13 ani nu are nevoie de unul.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Wr3nch):

Nici nu intenționez sa-i dau 5000 de lei pe un telefon. Mulțumesc

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Wr3nch):

A avut o prietena de a ei și văi draga daca aia nu a fost mulțumi ta, ce sa ti spun nu e bun,,,?

| c0ndexus a răspuns (pentru Simpatic):

Camerele Xiaomi sunt intr-adevar de atatia Megapixeli, insa problema este la focusarea telefonului si la ecranul acestuia care nu este de o rezolutie foarte mare, deci nu poate vedea poza asa bine, dar si Samsung ofera competitie.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru c0ndexus):

Mulțumesc

| gelu1970 a răspuns:

Dacă ai tăi îți dau 650 € cumpără Pixel 6.
Dacă îți dau 1200 € cumpără Oppo Find X5.
Dacă dispui de puțini bani trebuie să reduci din preferințe.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru gelu1970):

Pentru 13 ani nu i as da atatia bani pe un telefon, cand o sa aiba serviciu ea sa își ia?

| Sophieka a răspuns:

Pentru o domnisoara de 13 ani... Nu ar fi asa o nevoie dar daca vreti fite inutile atunci platiti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io mor cand aud de xiaomi oppo etc astea toate dupa un timp ba se blocheaza ba nu incarca ba se restarteaza tot necaz ai cu ele. normal iphone da fata fiind mica sigur il scapa pe jos deci tot unu ieftin o sa trebuiasca sa iei

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru anonim_4396):

Cu siguranță la cat e de agitată nu cred că iPhone e bun pentru ea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai muri. Xiaomi Mi A1, cumparat la lansare in 2017, acum il foloseste junioara, merge de rupe. Dat jos softul oficial acum vreo doi ani, ruleaza LineageOS 17.1 bazat pe Android 10 in momentul asta, probabil o sa incerc si un Android 12 in curand. Nu se blocheaza, merge ireprosabil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te cred tu esti un caz fericit. astea mai noi se inchid singure se reseteaza se blocheaza etc. sti vb aia iphone is nato Samsung rusia Huawei china restul sunt de duzina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nou am un Mi 10T Pro. Hardware e superb, softul e infect. Per total ma descurc cu el, nu ma pling. Vb aia de care zici tu... nu prea. Samsung au Note7, un esec monumental cum nu a avut un alt brand vreodata. iPhone... marketing la superlativ. Nu ca telefoanele ar fi jalnice, dar sunt overrated as fudge. Printre restul 'de duzina' ai foarte mult device-uri jos palaria, doar ca sunt DE NISA si nu de duzina. Cel putin la nivel global. De exemplu Red Magic, Asus, Razer, Motorola, Nokia, si multe altele.

| Diaconu_Raluca_1980 explică:

A avut numai Huawei, dar de când au renunțat la serviciile Google...nu se poate obișnui fara.

| Loreanonim a răspuns:

IPhone sau Samsung