| costin95 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un telefon si as dori sa primesc cateva recomandari din partea unora care sunt pasionati de acest domeniu, care ar putea sa-mi recomande ceva pe masura asteptarilor mele.

BUGET - 1500 LEI MAXIM
Sa faca poze foarte bune
Sa se auda bine
Sa nu se blocheze (sa agate)
Sa ruleze orice aplicatie, joc ( cele mai tari sa le ruleze cat de cat decent)
Sa tina bateria
Design atragator

Mentionari:

-Utilizator nivel mediu

-Nu ma joc toata ziua pe telefon, rar, cand ma plictisesc extrem de tare
-Fac multe poze
-Browsing si Social mai mult decat vorbit la telefon, cu toate acestea vreau ca, claritatea sunetului sa fie foarte buna

Astept recomandarile voastre si as prefera sa-mi dati si cateva parti pro-contra...

Momentan, ma gandeam la Samsung Galaxy A5

Răspuns Câştigător
| ionut258 a răspuns:

LG g3 sau galaxy s5
pro LG g3:
-camera 13 mpx cu autofocus cu laser si blitz dual
-rezolutie mare a ecranului 5.5 inch (538 ppi)
-snapdragon 801 2. 5ghz quad
-gpu adreno 330, duce fara probleme jocuri 3d
-2/3 gb ram
-baterie 3000mAh
-difuzor de 1watt
-design elegant
contra:
-din cauza ca are atatia pixeli, bateria se descarca un pic mai rapid fata de s5, eu am in jur de 4 ore screen on time
-cand il soliciti se incalzesti mai tare in partea de sus

s5
pro:
-ecran super amoled 5.1 inch (431ppi)
-baterie 2800 mAh dar datorita ecranului superamoled o sa tina mai mult, deoarece unde sunt colori negre pixelii sunt opriti de tot
-senzor de amprente
-senzor care masoara pulsul
-certificat ip67 (rezista la praf si apa)
-camera de 16 mpx
-snapdragon 801 2. 5ghz quad (exact ca g3)
-gpu adreno 330 (exact ca la g3)
-2gb ram
-ultra power saving mode

contra:
-carcasa din spate e cam urata (parerea mealaughing )
-altceva nu stiu, nu-mi prea vine nimic in minte

dintre astea 2 am avut si eu de ales si am ales g3-ul deoarece m-am saturat de touchwizul de la Samsung care e cam tot acelasi de la s2 incoace si cu gandul ca g3 este teleofnul anului 2014

| costin95 explică (pentru ionut258):

Daca tot ai LG, ce spui de G FlEX 2

| ionut258 a răspuns (pentru costin95):

Pai asa arata bine pe hartie are si drsign interesant, se aseamana cu g3 la ram si camera, are si quick charge dar deal breaker-ul e procesorul, snapdragon 810, are probleme cu supraincalzirea, de aia au sarit aia de la Samsung peste el si au bagat procesoare exynos pe s6/ s6 edge. Altceva nu stiu sa iti zic despre el, de cand am urmarit lansarea nu am mai citit review-uri despre el

| costin95 explică (pentru ionut258):

Multumesc foarte mult, vreau ca telefonul sa nu se incinga prea tare... avand in vedere ca nu o sa-l fortez la maxim, cred ca voi merge pe LG g3... Daca folosesc, aproximand, 3-4 ore pe zi internet+browsing+social+un joculet din cand in cand, ma va tine toata ziua bateria?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu vrei cam MULTEEE =))

Vezi diverse modele la linkul :
http://www.emag.ro/......ricedesc/c

http://www.pcgarage.ro/......e-24-luni/

Toate cele bune!

| Intruder19 a răspuns:

Eu ti-as recomanda Note 3
https://www.quickmobile.ro/......77262.html

| costin95 explică (pentru Intruder19):

Am uitat sa mentionez, nu as vrea sa fie phablet, ma gandeam la ceva cu 5 inchi maxim, sa fie placut de utilizat, chiar si cu o mana

| ionut258 a răspuns:

Da, ar trebui. Acum depinde si de ce aplicatii si procese ruleaza in fundal. Dar de exemplu eu am plecat azi dimineata la 7 de acasa cu 90% si la 16 cand am ajuns acasa am avut 35%

| adyzone a răspuns:

Parerea mea e sa iti ei orice de la Samsung, Iphone sau Htc. Nu iti lua oric ealtceva chiar daca specificatiile sunt mai bune.

| costin95 explică (pentru adyzone):

Incerc sa evit firmele mai putin cunoscute. Degeaba au procesoare octa core daca dau rateuri maxime... Iphone, nu, nu imi place. M-ar interesa cateva pareri despre Asus, Sony, LG sau Lenovo ( am un laptop, si o tableta si sunt multumit de ele)

| costin95 explică:

Precizare: Voi face upgrade-ul in iarna, cand se implinesc 2 ani de contract la Orange, deci va fi la prelungire astfel ca telefonul va fi mai ieftin + lunile trecute pana atunci, timp in care poate se ieftineste...deci presupun ca pot mari bugetul pana la 1700 lei

| Lucitu a răspuns:

Ia-ti un Allview, cu cat e mai scump cu atat e mai bun, firma este la inceput si de aia preturile sunt asa ieftine dar crede-ma ca marfa e de calitate foarte mare.

| CarlaLove a răspuns:

Poti sa iti iei Allview v1 viper.Eu am un Allview v1 viper si il am de 3 ani si inca nu are nimic.Este foarte bun ti-l recomand dar tatal meu are Allview v1 viper s si si acela este foarte bun