| Boerescu_Spirea_1939 a întrebat:

Un telefon mobil alview a5 easy cumparat cu cartela telekom (abonament) cum se loghiaza pentru net? Multumesc.

1 răspuns:
| RobertM16 a răspuns:

Stima,in primul rand trebuie sa aveti internet inclus pe cartela pentru ca in caz contrar, costurile pot fii foarte mari.

O a 2-a optiune, daca aveti un Wireless acasa, va puteti conecta la internet de pe telefon pe el. Operatiunea se face in modul urmator:Meniu>>Setari>>se porneste prin apasare iconita Wi-fi si se introduce parola de la Wi-fi ul d-voastra.

2. Daca doriti sa va conectati pe internetul abonamentului de pe cartela, atunci:Meniu>>Setari>>Conexiune date mobile, se activeaza conexiunea prin accesarea degetului.

Daca nu ati facut nici o setare pentru internetul pe cartela, in general toate telefoanele noi au nevoie de anumite setari. Daca nu va merge la punctul 2, faceti urmatoarea setare:
Meniu>>Setari>>Wireless si Retea(Wireless&Network), apasati "Mai Multe"(More), apoi Retele Mobile(Mobile Networks), apoi Nume Puncte de Acces(Acces Point Names), creeati un nou punct de acces cu urmatoarele date:
Nume(Name):Telekom Romania Mobil
APN:broadband
Tip APN (APN Type): default, supl
Restul campurilor raman neschimbate.

Se apasa meniu si Salvare si apoi bifeaza acest punct de access pentru a fi folosit de telefonul d-voastra.

Daca dupa aceste setari nu functioneaza, contactati serviciul de relatii cu clientii.