| AConverseA a întrebat:

Va salut cu respect! Sa trec direct la subiect. Initial am vrut sa imi cumpar un Allview p6 stony pana cand am aflat ca are bateria incorporata si ca nu se poate da jos. Am cateva intrebari legate de asta: 1) Ea nu se poate scoate deloc? 2) In caz ca o sa se duca si o sa tina foarte putin ce pot face? si 3) Merita acest telefon? Sincer sa fiu, bateria aia nenorocita m-a pus pe ganduri. Nu vreau sa dau 15 milioane pe un telefon si dupa sa ma lase bateria...sad Astept raspunsurile voastre. Ofer funda Multumesc!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti.Sunt mii de telefoane care pot fi pe placul tau.Si la acesti bani.

| darrio2007 a răspuns:

Arata bine telefonul.Dar vad ca in articol sunt cam multe negative despre el.Nu cu mare relevanta, totusi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr acest model de telefon are baterie încorporată ( nedetaşabilă ), dar NU cred ca acest aspect să fie un impediment.

1. Bateria NU se poate scoate "deloc", acasă - dar se POATE schimba în service!

2. În general, piesele, respectiv BATERIA ( în acest caz ) funcţionează "corect" cel puţin pe perioada garanţiei - deci, cel puţin 2 ani NU vei avea probleme cu bateria!

Oricum, în cazul defectării bateriei, aceasta se POATE schimba/înlocui în Service ( e adevărat că impune o cheltuială de vreo 200 lei )...

Dar dacă pornim de la acest aspect NU înseamnă că telefonul este mai "inferior".

3. Eu zic că se "MERITĂ" acest telefon!

După părerea mea, dacă ai GRIJĂ de baterie, în sensul că o încarci DOAR când este necesar, ea POATE ţine chiar şi 5 ani ( ori mai mult ).
În aceste condiţii, zic că NU ar fi un impediment faptul că bateria este încorporată în telefon!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată - dar, părerile sunt "împărţite"...

Eu zic că ar fi mai BINE s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi TREBUIE schimbată!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Deci, RĂMÂN la părerea că P6 este mai "rentabil" şi mai performant, chiar dacă bateria este încorporată.

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna.
Da ai perfecta dreptate. Imi cer scuze, am plecat de la ideea ca te-ai luat dupa altii care spun ca telefonul e prost. De aceea ti-am dat acele link-uri, ca sa te lamuresti.
Eu am alt model de telefon cu touch screen, am formatat bateria si ma tine 7 - 10 zile, mai mult vorbit decat navigat pe NET.
Cand mi l-am ales am pus accent pe camera, cum fimeaza, ce senzori are, rezolutie, dimensiune ecran.
Daca o baterie bine formatata si incarcata atunci cand e necesar, tine in medie 4 ani (o baterie nu cade dintr-o data.
( La inceput va tine 4-5 zile, apoi 3, 2. ) chiar schimbata intr-un service nu este un impediment.
- Sunt multe alte caracteristici ale telefonului care pot dezamagi.
Toat cele bune.

| bursuc001 a răspuns (pentru horia2012):

Bună, @horia2012 :

Cred că ai dat clic greşit când ai vrut să-i răspunzi lui @AConverseA ( ai apăsat pe "RĂSPUNDE" de la mesajul meu ).

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns (pentru bursuc001):

Imi cer scuze. Multumesc pentru observatie.

| bursuc001 a răspuns (pentru horia2012):

Cu plăcere.

Nici o problemă, că nu m-a deranjat.

Toate cele bune.

| horia2012 a răspuns:

Unde ai auzit tu ca nu se scoate bateria.
TOATE bateriile de la TOATE telefoanele se scot.
E un telefon foarte bun.
Citeste aici:
http://www.emag.ro/......EDRLKBBBM/
sau aici sa-l vezi cum functioneaza.
http://www.youtube.com/watch?v=p7qcqlw4gmw
Numai invidiosii o sa-ti spuna ca nu e bun.

| AConverseA explică (pentru horia2012):

Bateria din cate am inteles chiar nu se scoate. Daca te uiti atent chiar si la unboxing-ul pe care l-ai pus tu aici cand desface carcasa de pe spate bateria este deja in telefon si ea nu se scoate. Are un buton pentru reset, in rest ea nu se scoate asa am inteles.Pentru mine telefonul asta era super, arata super, functiona super, insa cand am ajuns la baterie.chiar am fost pus pe ganduri. Sincer chiar nu stiu ce sa fac. Tinand cont ca o sa am garantie 2 ani de zile, totusi zic ca nu va fi o problema...Tu ce parere ai?

| horia2012 a răspuns:

Buna.
Da ai perfecta dreptate. Imi cer scuze, am plecat de la ideea ca te-ai luat dupa altii care spun ca telefonul e prost. De aceea ti-am dat acele link-uri, ca sa te lamuresti.
Eu am alt model de telefon cu touch screen, am formatat bateria si ma tine 7 - 10 zile, mai mult vorbit decat navigat pe NET.
Cand mi l-am ales am pus accent pe camera, cum fimeaza, ce senzori are, rezolutie, dimensiune ecran.
Daca o baterie bine formatata si incarcata atunci cand e necesar, tine in medie 4 ani (o baterie nu cade dintr-o data.
( La inceput va tine 4-5 zile, apoi 3, 2. ) chiar schimbata intr-un service nu este un impediment.
- Sunt multe alte caracteristici ale telefonului care pot dezamagi.
Toat cele bune.