| anonimbuc21 a întrebat:

Va salut. Recent mi-am luat un xiaomi note t11pro, sunt foarte multumit, cand il incarc 100% in cateva secunde scade la 97 % pe urma functioneaza mult si bine, vreau sa stiu de ce. Ce-i drept imi apare ca in fundal consuma mult unele aplicatii, dar le dezactivez

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Aceasta este o problema comuna cu dispozitivele Xiaomi. Exista anumite procese in fundal care consuma bateria, cum ar fi serviciile Mi Cloud, serviciile Wi-Fi, serviciile Bluetooth si altele. Din fericire, poti modifica setarile pentru a limita consumul de energie. Pentru a face acest lucru, trebuie sa intri in Setari, apoi sa selectezi Securitatea si sa debifezi optiunea "Optimizare automata baterie". Acest lucru va reduce consumul de energie si va prelungi durata de viata a bateriei. De asemenea, poti dezactiva aplicatiile pe care nu le folosesti in mod regulat, iar acest lucru va ajuta, de asemenea, la reducerea consumului de energie

| Calinm22 a răspuns:

Și eu am redmi note 11 simplu de 7 luni și nu am întâmpinat problema asta, încearcă să îi dai un factory reset iar daca nici asta nu funcționează poți să mergi la sediul de unde l-ai cumpărat și să le explici că până la urmă nu ii normal sa ai probleme cu bateria așa repede