| icuenvme a întrebat:

Vreau sa cumpar un telefon pentru poze. Nu ma intereseaza nimic altceva decat sa faca poze bune. Ma gandesc la a71 sau s10 lite. Buget maxim 2200 lei. Eventual sa-mi spuna cineva care este mai bun la poze s10 lite sau a71 sau ma rog alt telefon desi as prefera sa fie Samsung. Astept pareri. Multumesc.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ia-ti un aparat foto.

| gelu1970 a răspuns:

Doar pentru poze cumperi o cameră foto.
Ieși mai ieftin și cu fotografii mult mai calitative.
Grea decizie.

| Ineys a răspuns:

S10 lite > A71.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine investesti intr-o camera. Telefonul da iluzia ca face poze super, dar sunt de multe ori cumva pre editate, ies mai saturate decat ce e in realitate, ceea ce le face mai greu de manipulat. Deci "you can only go so far" cu un telefon. Plus ca daca vrei sa faci poze oamenilor nimeni nu o sa te cheme cu telefonul, arata neprofesional, iar cei priceputi observa erorile de AI, ce nu pot exista pe o camera. Sa stii ca gasesti camere in bugetul tau, si te pot duce mult mai departe in ceea ce priveste fotografia si videografia, deci merita daca asta e interesul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S10 lite e net superior. are super steady OIS la camera celalalt e bun in specificatii pe foaie ca in realitate nu de ridica la asteptari. un tel ce nu are OIS la camera e un tel terci, fiindca nu se descurca la lumina scazuta foarte ok. deci s10 lite e mai bun mai ales ca are un procesor net superior deci e mai fast in experince, speed decat a71.

| Daiana19322 a răspuns:

Pentru fotografii, a71 are caracteristici mai bune decat S10. Poti avea fotografii profesionale si cu un smartphone daca ti cont de megapixeli, diafragma, zoom și alte functii. Aici gasesti mai multe detalii: https://www.gardianul.ro/electronice/cel-mai-bun-smartphone/