| Crisstinayy12 a întrebat:

Vreau sa ii iau mamei mele in telefon bun de Crăciun. Am un buget de 500 de euro.

P.S: telefoane gen Samsung și iPhone nu altele

12 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Mai bine iei un iPad.

| gelu1970 a răspuns:

Sunt telefoane sub 300 euro care o sa-i dea mai mult decat suficienta satisfactie. P10 lite de exemplu e ok si cred ca e la jumatate din bugetul tau. daca tu crezi ca mama ta o sa-i dea utilitate pentru 500 de euro...cumpara ceea ce vrei.

| TheRealFantasy a răspuns:

Daca zici Samsung si iphone inseamna ca vrei telefoane de calitate, uite unele care mie mi se par cele mai bune (utile, performante, care sa dureze si sa arate bine) pentru bugetul tau, chiar daca nu sunt iphone si Samsung, sunt telefoane pe care fie le am/am avut, fie le-am testat si toate sunt vazute ca telefoane performante:

Honor 9

https://m.emag.ro/......DLFFRKBBM/

Eu am un honor 8 de mai bine de doua luni si functioneaza la fel ca in prima zi, honor tine tot de Huawei ca firma apropos... Camerele sunt foarte misto ambele, procesorul e foarte bun, ecranul e econom si totusi foarte luminos, bateria tine 1-2 zile la functionare medie-intensiva, iar honor 9 e cu o idee mai bun, are o tona de functii suplimentare utile.

Huawei P10

https://m.emag.ro/......DMNW57BBM/

E optiunea alternativa, oarecum... m-am jucat putin cu el si e destul de misto, nu pare slab la nimic, nu cred ca intampina probleme la vreo aplicatie/sarcina, nu stiu daca bateria tine la fel de bine, arata bine, face poze bune avand leica optics, leica fiind specializati pe camere foto de ani buni ca firma.

Asus Zenfone 3

https://m.emag.ro/......DFX3Q2BBM/

Un telefon similar de bun cu celelalte, e performant, procesorul nu e cel mai misto pe care l-am vazut vreodata dar e bun, camera e mai simpla dar la baterie e testat de multiple corporatii ca fiind mai buna decat toate telefoanele din aceeasi generatie, sau cel putin decat majoritatea lor.

Samsung Galaxy S7

https://m.emag.ro/......DFXR03BBM/

Daca vrei sa iei un Samsung S7 ar fi cea mai buna optiune, S6 plus/edge ar fi a doua cea mai buna, e un telefon bun dar celelalte pe care le-am enumerat sunt cu o idee mai noi, echivalente/similare cu s8, in schimb nu vei intampina nici cu s7 probleme la aplicatii, jocuri si orice sarcina, are suport la multe chestii si mai ales suport tehnic bun fiind un telefon foarte cunoscut dar e fragil la ecran asa ca ai grija daca il iei.

Indiferent ce telefon iei, daca are spatele de sticla ar fi foarte utila o husa de silicon simpla, si orice telefon ar fi o folie de protectie ar fi iar utila desi eu nu folosesc personal...

Nu te-as sfatui sa iei iphone, mare parte fiindca e limitat, are specificatii slabe, e in urma cu tot desi ecranul este bun, camera e ok si software-ul ruleaza bine, raspunde rapid dar are multe dezavantaje.
Daca vrei sa iei o idee buna ar fi 6 plus in bugetul tau sau se, in functie daca vrei sa iei unul mai mare sau mai mic, atat ca ecran cat si rezolutie, 6 plus e mai mare, se e mai mic, dar daca nu vrei sa fie mare SE este mai bun ca si componente fizice (memorie de stocare, ram, etc.)

https://m.emag.ro/......DJR1RBBBM/

https://m.emag.ro/......DSH0S3BBM/

| OnePiece a răspuns:

OnePlus 5, lasa aifon si samshit.

Daca chiar vrei Samsung ia S7 Edge, e frumi, performant si are camere extraordinare, dar mai bine iei un ZTE Axon 7 la juma' de pret din China care nu se sparge asa usor si are acelasi hardware. Te poti uita la un Huawei Honor 9 (chiar si Mate 10 lite) daca vrei ceva mai mic, de asemenea Sony are modelul XZ1 cam la 2000 de lei, LG G6 e cam tot pe acolo si e superior lui S7 edge ca specificatii. Xiaomi Mi Mix 2 de pe Gearbest arata absolut senzational si e tot pe la 2000 de lei, avand cel mai puternic procesor de la Qualcomm, Snapdragon 835. Recomand sa te uiti si la Redmi Note 4 (1000 de lei) si mai ales la Mi6 (1600 de lei).

| Crisstinayy12 explică (pentru OnePiece):

Nu mai vreau sa îmi vorbești chineză. Tot la Samsung si iPhone raman

| OnePiece a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Pai ce ai cu celelalte marci?

| Crisstinayy12 explică (pentru OnePiece):

Is foarte bune dar eu doar Huawei Samsung si iphone folosesc

| OnePiece a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Pai acum zici ca vrei si Huawei. laughing

Huawei P10 sau Honor 9 sunt bune desi nu prea arata de viitor odata cu trecerea ecranelor in format 18:9.

| Kyttynna a răspuns:

Samsung A5 2017

| User2004 a răspuns:

De Craciun poti gasi si reduceri. Un Iphon (varianta mai noua) nu gasesti la 500 lei. Poate doar Iphone 4 vechi laughing. Samsung ai putea gasi la 500 lei, dar eu recomanda si un Allview!

| Crisstinayy12 explică (pentru User2004):

Știi draga cat e 500 de euro? E mai scump ca capul tau cu siguranță! (2300 -2400 de lei)winking

| User2004 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Lol. Soory. Am citit prima data 500 lei. Scuze laughing. Dar sa stii, ca toti mai gresim. Dar nu inseamna ca trebuie sa jignim, nu?!