| Lioana a întrebat:

Zilele trecute s-a intamplat ceva ciudat cu telefonul meu. Am primit un apel (cel putin asa presupun) si nu mi-a aparut nimic pe display.
Telefonul suna cu melodia setata la apeluri dar displayul a ramas negru. Am deblocat telefonul in timp ce suna intrand pe el dar tot nu se vedea apelul. Nu aparea ca suna si nu aveam butonul de raspuns. Sunetul s-a oprit dupa cca 1 minut, cam cat dureaza pana intra mesageria. Bineinteles ca nu aparea nimic nici in lista de apeluri.
Am testat telefonul cateva zile sa vad daca se mai repeta faza dar nu s-a mai repetat la nici un apel primit.
Ce putea fi? O festa a telefonului meu sau e ceva ce tine de apelant? Se poate face asa ceva? Sa suni fara sa apară vizual apelul? Vouă vi s-a intamplat asa ceva vreodata?

Răspuns Câştigător
| Endy22 a răspuns:

Se mai intampla si cate o eroare.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi un "beep" oprit foarte repede de apelant, care n-a durat atat incat sa se extraga numarul.

| Lioana explică (pentru Bula):

Nu era "beep". A sunat lung. 1 minut. Mai mult de atat nu putea suna ca intra mesageria. Dar ma gandeam ca poate prin ceva aplicatii (nu direct pe nr de telefon) se poate suna asa.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Un semnal scurt si neinterpretat corect poate sa declanseze soneria, care va suna mai indelungat fiindca nu primeste semnal de oprire (se va opri candva de softul telefonului).

| Lioana explică (pentru Bula):

La tine s-a intamplat asa ceva vreodata?

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Am intalnit situatii asemanatoare, mai ales la telefoanele "fixe" (dar si la unul mobil).

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Totuși, chiar de era beep, nu trebuia să rămîna înregistrat în telefon? Eu am pățit, o sunam din greșeală, și pana sa sune telefonul la persoana apelata închideam, deci era vorba de fracțiuni de secundă, și mai apoi persoana mă suna, că văzuse că o sunasem, deci și cel mai mic beep rămîne înregistrat în telefon

| Lioana explică (pentru Bula):

Mie mi s-a intamplat sa sune cineva atat de scurt incat sa nu apuce sa sune telefonul dar imi aparea ca apel nepreluat. Dar sa sune si sa nu apara apelul nepreluat nu mi s-a intamplat. Deci sunetul intra mai tarziu decat inregistrarea apelului.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Protocolul de "contactare" a unui post telefonic este relativ lent si indelungat si difera si in functie de tipul retelei (2G, 3G, 4G, 5G etc.).
Technica are multe ciudatenii... big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Cred că știu. E transmisie celulara, se merge din celula in celula, fiecare celulă avand o zona de doar câțiva km patrati

| Lioana explică (pentru Bula):

Gata. Am elucidat misterul. Era un apel pe Whatsapp. Apare acolo la nepreluate. Dar tot nu inteleg de ce nu a afisat telefonul apelul in timp ce suna. In fine. O fi vreo eroare de soft.