| DanyXhell a întrebat:

Am auzit pe la unii ca daca la sala ridici de jos greutati, nu mai cresti ramai la inaltimea la care esti pe moment. E adevarat? Cum as putea sa fac muschii sa creasca fara steroizi si prostii, doar mai repede sa imi creasca.

10 răspunsuri:
| PredatoR a răspuns:

In primul rand nu cred ca ai mai mult de 15 ani.
Evita exercitiie care foteaza in coloana ca sa eviti sa nu ceresti in inaltime... in fine nu la toti se intampla sa se opreasca cresterea.
In al doilea rand, trebuie sa mergi la sala de 4 ori pe saptamana, sa ai o alimentatie buna, 4 mese pe zi + fructe si sa ei niste suplimente (proteine, aminoacizi etc.)
E nevoie de multa munca pentru. a pune masa musculara, ca asa ar merge oricine la sala 5 luni si sa fie ca Schwarzemegger.
Nu te astepta sa ei proteine si sa mergi cateva luni la sala si sa observi ezultate spectaculoase. Deabea dupa 1 an se cunoaste ca mergi la sala si arati bine facut.
Acum depinde si ce tip somatic esti... ectomorf, mezomof, sau endomorf dupa asta de orientezi la ce mananci, ehe sunt multe de zis.
Daca esti hotarat sa te apuci si vrei sfaturi in legatura cu ce suplimente sa ei, program pentru. antrenament, ce tip somatic esti si etc. da-mi PM.
funda?

| PredatoR a răspuns:

Foarte multi dobitoci confunda suplimentele nutritive (proteinele, aminoacizii, creatina, glutamina, arginina etc.) cu anabolizantele (steroizi / hormoni de crestere). Bai fratilor, terminati-va cu chestiile astea, daca nu stiti taceti din gura.

@JohnnyBi
In loc de creatina mai bine ar lua un gainer.

| Damasc a răspuns:

Este adevarat, daca mergi la sala cresterea iti va fi incetinita sau poate chiar oprita.Iar alta metoda de a face muschi REPEDE cum zici tu nu exista laughing, nici daca mergi la sala nu vei face muschi asa de repede cum vrei.Asa ceva se face in timp nu peste noapte.

| Damasc a răspuns:

Un alt sport pentru a te inalta si a-ti dezvolta muschii foarte mult si sanatos este inotul.

| 9gag a răspuns:

Muschii cresc foarte greu. Daca te apuci serios de treaba, si mananci sanatos(6 mese pe zi) cam in 5-6 luni vei vedea o schimbare in forta si dupa un an de abia o sa incepi sa vezi rezultate vizuale asupra corpului. Bine, varianta cu un an e valabila daca nu bagi nimic in tine in afara de mancare(si aici ma refer la proteine, creatina, steriozi, etc...). Si daca nu ai 15-16 ani iti recomand sa nu ridici greutati deasupra capului pentru ca se spune ca astea ar fi exercitiile care ar stopa cresterea.Succes

| costin1306 a răspuns:

Simplu, faci abonament la o sala iar suplimentar mai dai 100E pe luna sau ceva de genul si ti pui un antrenor personal. E garantat.

| JohnnyBi a răspuns:

E adevarat. nu observi ca majoritatea concurentilor de la Mr. Olympia nu depasesc 1.74 m? majoritatea situandu-se sub 1.70. fara steroizi sau prostii (presupun ca zici suplimente nutritive) poti dormi mult (muschii cresc in zilele de pauza mai ales noaptea), sa mananci corect astfel corpul tau sa aiba aportul corect de nutrienti si sa faci exercitiile corect (fara teribilisme cu greutati mari si seturi prost facute). poti lua creatina (cat scrie pe ea dar mai putina). o sa te ajute sa cresti dar creste si retentia de apa din organism (adica o sa vezi o marire in cm, dar daca te lasi se cam duce). normal corpul uman creaza o doza de creatina pe zi, dar se duce repede cand esti la sala (cam in primele 2 aparate).

| lora3u a răspuns:

Am auzit si eu de chestia asta, dar nu sunt sigura. Ai putea insa, sa faci si alt sport, pe langa sala, ca sa te ajute sa cresti in inaltime, dar sa ai si forta si muschi : handbal, bascket sau tenis de camp!

| gfy a răspuns:

Daca faci spate, da, risti sa nu mai cresti. Poate ti se pare o prostie, dar facand flotari, lucrezi multi muschi. Eu numai flotari fac (uneori ma mai "joc" cu o gantera) si abdomene, abdomene doar din cand in cand.

| bluemoony a răspuns:

Da mai ales daca de ex faci genofleziuni cu greutati pe spate. Poti de exemplu sa stai atarnat cateva minute p un spalier...stiu ca suna ciudat dar eu fac sport si dupa ce lucram pentru forta ne atarnam ca sa nu oprim cresterea